| Diaconu_Alexandru_1998_DjWA a întrebat:

de curand civeva mi-a dat un router wireles sweex mo300 adsl.L-am bagat in priza, l-am conectat cu firul de la internet si cand am cautat retele wireles cu telefonul mi-a apar routerul, m-am conecta dar nu puteam sa caut nimic pe net nu mergea.Ma poate ajuta si pe mine cineva.Nu am cd a el, am intrat pe net cu ip-ul routerului si am facut o conexiune din aceia cum se face, dar tot nu merge.

1 răspuns:
| dge18 a răspuns:

Deci mai intai verifica-ti ip-ul din configuratia router-ului sa nu fie ip-ul LAN la fel ca WAN. (Lan - Privat | Wan - Public) Publicul trebuie sa fie ala care-ti arata in whatismyip dupa ce iti bagi firul de net in pc/laptop. Si lan-ul este configurat de router automat. Si dupaceea o sa vezi ca-ti merge!