| LuLuLang a întrebat:

de o ora imi apare pe ecranul laptopului o avertizare: "Bios upgrade is processing.Don't turn off your computer". Laptopul meu e un Asus ROG strix scar, GL703GE, versiunea 316.
Cursorul mousului imi este blocat, nici macar touchpadul nu merge.
Nu stiu ce sa ii fac.O sa il las asa peste noapte, iar daca nu se intampla nimic ii dau restart. Credeti ca e ok?

2 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Cum sa fie ok? E cea mai urâtă eroare ce poate sa apăra. Dacă nu îți mai pornește, trebuie sa iei BIOS-ul (un circuit integrat) si sa îl pui in alt calculator cât de cât compatibil, si sa îi faci un "flash" nou.
In noile BIOS-uri exista posibilitate de "boot autorecovery", sau de "complete autorecovery" dacă updatarea dă greș (precum acum la tine).
Un BIOS update durează maxim 10 min după care poți sa fi sigur ca ai "system freezing"... poti sà il lași tot Weekend-ul ca nu se va schimba nimic. Poți sa îl opresti forțat.
Data viitoare să închizi toate programele (dacă e cazul chiar din task manager) înainte la un update al BIOS-ului.

| EmanuelPro a răspuns:

Daca ai Kit-ul de instalare poti sa-i dai restart