| Smecheras_Roby_1998 a întrebat:

De o saptamana incerc sa fac un server de cs, dar nu stiu de ce nu se pot conecta playeri pe server, mentionez ca
am pus sv_lan 0.

Funda celui care ma ajuta!

4 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Uite cum sa faci sa-ti mearga server-ul:

1. Dupa ce ai descarcat server-ul, in cstrike/server.cfg du-te la linia unde scrie SV_LAN(o sa folosesc majuscule pentru a evidentia algoritmul). La SV_LAN pui 0(= 0=false, 1=adevarat in limbul calculatorului). Tu nu duresti ca serverul tau sa ruleze in LAN(reteaua locala) ci pe internet deci la SV_LAN pui 0, comanda SV_LAN o sa fie falsa atunci inseamna ca o sa-ti ruleze serverul pe Internet.
sv_lan 0

2. Ai nevoie la modemul tau sa setezi "porta" prin care server-ul tau are acces la internet.
Intri in browser si de acolo intri in panoul de control al modemului, nu stiu cum e la modemul tau.
Cand ai intrat acolo cauti optiunea de adaugare a port forward sau assing a game or aplication to local network etcc
Adaugi urmatorele port-uri:
UDP 1200 - 1200
UDP 27000 - 27015
TCP 27030 - 27039.

3. Ai nevoie de un nume de domeniu daca doresti ca la serverul tau sa ti se poata conecta playeri adaugand in consola sau la fav doar server.dns.net(exemplu) sau daca ai ip dinamic. www.no-ip.org, faci acolo e gratis si o sa te descurci ca nu-i greu.

4. Inainte sa incepem "procedura nr 4" asigurate ca servreul e patch-uit non-steam. Ok, deschizi serverul prin hlds.exe si acolo bagi ce nume vrei, cel al DNS-ului pe care l-ai creat la "procedura nr 4" sau ce doresti. Setezi mapa, nr jucatori, rcon, si la Network setezi Internet.

5. Intri in cs tau bagi "setinfo _pw parola" si ar trebui sa fie totul super. In caz ca nu ti-ai facut DNS si doar doresti doar pe ip nu trm pa prietenii tau ip-ul ce apare la Icoana de la network de langa ceas ci intri pe whatsmyip.org si vezi acolo care e ip-ul real si trm la cei cu care doresti sa te joci. Bafta!

| Smecheras_Roby_1998 explică (pentru itsoft):

Ce e ala moden?
Intru in browser? unde e aia, panoul de control unde este?

| itsoft a răspuns (pentru Smecheras_Roby_1998):

Frate nu ai netu prin ruter wireles?

| Marius_Mandarina_1995 a răspuns:

Sincer sa fiu trebuie sa te mai documentezi de pe unele site-uri sau tutoriale youtube, incearca sa pui un nume de sv care a fost luat si mai schimbi ceva.