| EdEdEddY a întrebat:

Sunt nou. si am un laptop HP COMPAQ PRESARIO CQ4860. am incercat sa ii trag praful din cooler cu aspiratorul acum cateva zile si mereu nu imi mai functioneaza coolerul. nu mai porneste
am incercat sa il desfac sa vad care este problema(Poate era de la cabluri) dar nu a fost. aveti vreo idee ce as putea face (In afara sa cumpar altul) Ca sa mearga? Va rog este URGENT! Dau funa big grin

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Trage, dar pe sub el, nu este atat de expus. Iar problema persoanei respective tinand cont ca l-a desfacut si l-a curatat cum sustine, are doua variante: ori a decedat coolerul, cazuri rare dar se mai intampla, sau comanda lui. Cam asta e problema. Chiar saptamana trecuta am avut un laptop la reparat care se presupunea ca i-a murit coolerul. Era un Dell, "minunatele" Dell-uri care in ultimul timp au scos numai prastii. Intr-adevar, coolerul nu se mai invartea, cu toate ca daca-l invarteai cu mana, se misca foarte usor. In schimb i-a murit comanda, o prostie de tranzistor smd. Asa ca...

8 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Nu stiu daca mai ai ce-i face, daca este bine conectat si nu proneste nu ai decat sa-l schimbi, cel mai probabil e ars.
Pe viitor daca tot stii sa-l desfaci desfa-l si curata-l ca omul cu o pensula frumos.
Daca totusi ti-e lene si vrei sa-l aspiri, il stingi, il scoti din priza, scoti acumulatorul si blochezi coolerul in pozitie prin orice introdus intre lamele, pentru a nu-l forta sa mearga contrar sensului de rotatie la viteze f mari. Orice incape prin aerisire si e suficient de rigid e ok.
Bafta

| laptopnews a răspuns:

Mergi la un service autorizat sa vezi unde e problema! Recomandarea ar fi ca pe viitor sa nu il mai cureti acasa. Poti facen asta la un service, iar costurile nu sunt foarte mari! Succes!

| BigBadSheep a răspuns:

Întrebare: l-ai aspirat în timp ce calculatorul mergea? Că dacă e aşa înseamnă că sunt mari şanse să fi ars coolerul deoarece l-ai forţat să meargă contrar sensului normal de rotaţie.
Poate că prin aspiraţie ai făcut să intre ceva în cooler şi să-l blocheze.
De obicei coolerele nu se aspiră, există în comerţ spray-uri de aer comprimat pentru aşa ceva. Coolerul se suflă întotdeauna, şi asta cu calculatorul oprit.

| EdEdEddY explică (pentru BigBadSheep):

Calculatorul a fost oprit... si de ars nu prea cred... dar chiar nu stiu ce sa fac. :-s

| K0sti a răspuns (pentru BigBadSheep):

Ia mai gandeste-te odata la gluma pe care ai zis-o! Omul a spus ca a incercat sa TRAGA praful, deci in niciun caz coolerul nu se putea invarti invers. Asta un aspect. Toate coolerele au protectie electronica la blocare! Poti sa-l ti oprit cu mana si o ora ca nu se intampla nimic, deoarece i se tai alimentarea in momentul cand se gripeaza. Asta fiind al doilea aspect. Nasol este cand crapa protectia, atunci da exista riscul sa se arda si bobinele, dar sunt cazuri rare.

| BigBadSheep a răspuns (pentru K0sti):

Nu cred că e glumă deoarece nu ştii dacă ventilatorul împinge aer în afară sau trage aer din afară înăuntru, mai ales dacă aspiratorul e unul destul de puternic. Ăsta un aspect! Al doilea aspect - îl poţi opri cu mâna, în mod sigur şi POATE nu se arde motoraşul dar în mod sigur se va întâmpla ceva cu procesorul care, nefiind răcit, trimite alarmă de supraîncălzire şi calculatorul se opreşte. Asta în cazul fericit. Poate desigur să se ardă şi procesorul. Sau se poate usca pasta termică dintre procesor şi radiatorul ventilatorului, uscare ce va avea influenţe asupra încălzirii.
Foloseşte simţul logicii tinere.

| K0sti a răspuns (pentru BigBadSheep):

Mai tinere, eu am 45 de ani, ca idee. Eu ce am explicat mai sus a fost vorba de principiu, nu m-am referit strict la cazul lui. La cazul lui nu m-am referit decat atunci cand am spus ca nu avea cum sa se invarta invers din moment ce el tragea, nu sufla. Chestia cealalta a fost o paralela la problema. Si ventilatorul refuleaza aerul cald din interior si-l da afara, niciodata invers. Si iti spun si de ce, ar trebui sa-l cureti saptamanal de praf. Ar fi ideal asa, sa bage aer rece de afara care sa bata in radiator, dar tocmai datorita acestui neajuns(praful), sunt facute sa refuleze.

| BigBadSheep a răspuns (pentru K0sti):

Hmmm. la 45 de ani să te semnezi cu K0sti...parcă nu prea e de 45. Cum nu e şi logica, mai ales că ventilatorul ăla nu are putere, nu oferă rezistenţă. Poţi să-l încetineşti suflând mai tare, uneori dacă te forţezi poţi să îl şi opreşti suflând. Şi urmând logica pe care o afişaţi, aceea că doar refulează aerul şi nu face cirulaţia aerului (adică să mai şi tragă din exterior prin alte fante de răcire) ar trebui ca să nu adune praf. Prin urmare persoana care a adresat întrebarea ar avea o problemă imaginară...
Trebuie să vă exemplific cu un videoclip ca să înţelegeţi mişcarea? Am să o fac dacă doriţi!

| K0sti a răspuns (pentru BigBadSheep):

Trage, dar pe sub el, nu este atat de expus. Iar problema persoanei respective tinand cont ca l-a desfacut si l-a curatat cum sustine, are doua variante: ori a decedat coolerul, cazuri rare dar se mai intampla, sau comanda lui. Cam asta e problema. Chiar saptamana trecuta am avut un laptop la reparat care se presupunea ca i-a murit coolerul. Era un Dell, "minunatele" Dell-uri care in ultimul timp au scos numai prastii. Intr-adevar, coolerul nu se mai invartea, cu toate ca daca-l invarteai cu mana, se misca foarte usor. In schimb i-a murit comanda, o prostie de tranzistor smd. Asa ca...