| MomaieLoveGogaie a întrebat:

Eu am o problema cu tastatura de la laptop.Au cam inceput sa i zboare butoanele(am ramas fara sageata de sus si sageata de jos)si tasta enter are momente in care nu merge deloc.Recunosc ca poate are si cateva firmituri de la sandvisuri pe sub >butoane:". Intrebarea e daca o pot schimba si cat m-ar costa toata operatiunea.

Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Buna.
Nu cred ca poti schimba tastatura de la laptop.De la calculator o poti schimba, dar de la laptop nu.
Eu am o colega care nu ii merge tastatura la laptop.Ea a luat o tastatura de la un computer mai vechi si a conectat-o la laptop.Stiu ca e ciudat,un laptop cu doua tastaturi,dar altcumva nu cred ca e posibil.
Si eu am sters intr-o zi laptopul de praf si din greseala am scos doua butoane.
Primul l-am pus ca ajutorul unei scobotori, iar al doilea mi l-a pus mama folosind varful unui cutit si o ***.
Daca te uiti atend vei vedea ca butonul are doua chestii(arata ca doua ramurele), care trebuie prinse acolo de tastatura.Nu stiu daca ai inteles ceva,eu sper ca da.
Apoi trebuie sa scapi de firmituri.Da cu aspiratorul pe tastatura.E foarte eficient,ia toate firmiturile,nu ramane nimic.
Incearca sa nu mai manaci in fata laptopului pentru ca poti sa versi lighide pe el. Daca versi cafea sau suc adio laptop.Apa nu e atat de daunatoare,dar restul lichidelor ar putea provoca scurt circuit.
Nu stiu daca raspunsul meu ti se va parea satisfacator, eu sper ca te-am ajutat, cat de cat.
Succes.

2 răspunsuri:
| andy_3924 a răspuns:

Pretul pentru tastatura intreaga difera de la model la model. Da un telefon la service-ul autorizat al producatorului pentru a afla pretul exact. De obicei este cam 100 lei, iar procedura de schimbare dureaza cam 15 minute.

| MaimoSH a răspuns:

Se gasesc taste pe la magazine.Chiar nu stiu cat te-ar costa.Depinde de magazin.