| AdelinA001 a întrebat:

Ieri am formatat laptop-ul unei prietene, un Acer Aspire. Avea windows 8 si cum ea isi prindea urechile in el, i-am pus windows 7. Formatarea a mers bine, dar nu voia sa ma conecteze la internet. M-am uitat in device manager si niciun driver nu era instalat ( ethernet controller,network controller,pci simple communications controller, sm bus controller, universal serial bus usb controller ). M-am chinuit sa ma conectez la internet, dar degeaba. Am sunat un prieten informatician si mi-a zis ca a avut si el aceeasi problema cu un Acer. Din cate am inteles de la el, Acer-ul accepta doar windows 8 si n-o sa gasesc drivere compatibile daca ii las w7...deci trebuie sa-i bag iar w8.
V-ati confruntat si voi cu problema asta? Poate fi rezolvata? Adica pot sa gasesc drivere pentru w7 sau trebuie neaparat sa-i bag w8?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Sunt drivere și pentru Windows 7 la orice model de calculatoar sau laptop.Am nevoie să îmi spui precis ce Acer este.Modelul, deexemplu Acer aspire one AOD 257.
Nu uita să nu îl activezi ilegal ca să nu aibă probleme, deoarece cei ce fură Windows-ul știu să facă ceea ce ea nu va știi și anume să se protejeze de eventualele razii ORDa la funizorii de servicii de net, unde ești localizat cu adresa MAC, ce sistem de operare folosești, de când este instalat precum și validitatea licenței lui.
Dacă deja ai comis-o atunci îți voi da detalii despre cum să repari chestia asta.
Succes

| K0sti a răspuns:

Da, citeste aici: http://www.epasystems.ro/hp15-d051sq-drivere-fake-win7/

Sunt multe modele noi care nu accepta decat win 8 >> Lenovo, IBM, Fujitstu, HP

| gelu1970 a răspuns:

Ai doua posibilitati deoarece spui ca nu ai net. de pe alt pc intra in pagina Acer si cu modelul exact descarci driverele necesare. sau descarci macar driverul de internet si apoi te conectezi si din Microsoft update o sa-ti actualizeze drivere. de asemenea daca ai net in Acer poti cauta cu un program tip Driver Genius. si ca ultim recurs poti descarca driver pack iso il treci pe un dvd si il pui in Acer. avantajul acestuia e ca instaleaza driverele fara necesitatea de a avea net.
bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am auzit pana acum de un laptop care sa aiba suport exclusiv pentru W8. Ce nu inteleg este de ce ai preferat sa pui aceasta intrebare in loc sa te duci pe site-ul producatorului si sa cauti driverele acolo. W7 nu are toate driverele de pe planeta incorporate, asa ca nu e de mirare ca nu ti-a instalat placa de retea. Dar asta nu inseamna ca nu exista drivere de w7 pentru respectiva placa de retea.