| Si_Atat_Diana_1974 a întrebat:

TPU, m-am gandit sa ma apuc de un manga dar nu prea stiu cum sa -l realizez, cu scrisul si restul ca sa desenez anime am invatat, descarcand niste tutoriale acum problema ramane asezarea in pagina si scrisul povestii. Imi puteti da niste link-uri? sau daca stiti vreo aplicatie care m-ar ajuta
Multumesc ( anticipat ) + p.s

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Vrei sa faci manga gen benzi desenate, adica imagini statice? Sau vrei sa faci animatii cum sunt desenele de la televizor, in miscare?

| Si_Atat_Diana_1974 explică (pentru Ineys):

Gen imagini statistice care nu misca

| Ineys a răspuns (pentru Si_Atat_Diana_1974):

Pai daca te pricepi sa desenezi caractere, oameni, lucruri si toate alea, acum trebuie doar sa te gandesti la un storyline ( un fir de poveste, cum sa decurga actiunea ) si sa-ti imaginezi fiecare scena in parte. Sa zicem ca prima data stau 2 oameni la o masa, in casa si discuta despre ceva. O sa desenezi o camera si acei 2 oameni la masa care discuta despre ce vrei tu. Apoi treci la alt plan, spre exemplu. unul din ei isi scoate eu stiu catelu la plimbare, deci o sa-l desenezi afara cu catelul... Trebuie sa ai doar imaginatie... nu exista astfel de aplicatii. Poti desena mai multe cadre pe o singura foaie, sau un cadru pe foaie. Scapi mai repede cu mai multe cadre pe foaie, pentru ca le faci mai mici, dar parca e mai usor sa desenezi cate unu pe foaie, pentru ca desenezi mai mare, si e mai usor de urmarit ceea ce faci.
http://benzi-desenate-online.blogspot.ro/2012/07/batman-12011.html
Uite aici niste benzi desenate ( ca tu asta vrei sa faci ) cu Batman. Asta e tip mai western asa, la tine caracterele o sa arate manga iti dai seama. mai made in China asa. :))

| Si_Atat_Diana_1974 explică (pentru Ineys):

Merci!