| 2Mihaela a întrebat:

Buna TPU..ma ajutati va rog sa-mi introduc antivirus in calculator?! mersi

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Depinde de ce Pc ai. Dacă știi că ai un calculator decent și sau performant îți recomand Avira:
http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus
Se descarcă antivirusul
Se dă dublu clik pe el
Se urmează pașii
Dacă știi că ai un Pc mai puțin performant recomand soluția asta:
Ai nevoie de două aplicații.Proma este un scaner antivirus necomercial iar ultimul este un browser de internet
Se descarcă aplicațiile astea:
Clam Win:
http://www.clamwin.com/content/view/18/46/
Modzilla Firefox
http://www.mozilla.org/ro/firefox/fx/
Se instalează și antivirusul și Modzilla firefox
Se deschide Firefox
Se adaugă adon-urile astea folosind linkurile de mai jos folosind copy/paste n bara de adrese a borwserului
https://addons.mozilla.org/ro/firefox/addon/adblock-edge/?src=search
O să vezi un buton cu add to firefox.
Se folosește butonul acela
https://addons.mozilla.org/......-up-addon/
La fel ca în primul caz
https://addons.mozilla.org/ro/firefox/addon/trafficlight/?src=search
Procedura este la fel
Dacă browserul cere restart restartează-l.
De asemenea NU UITA!
Daca vei apela la a doua soluție NU deschide exe-uri sau alte fișiere fără a le scana în prealabil cu Clam Win, asta pentru a prevenii infectarea sistemului cu potențiali viruși.
Deschide fișiere numai după ce le-ai scanat cu antivirusul.
NU folosi sau naviga pe site-uri dubioase, ilegale sau ce redirectează spre altele dubioase/ilegale
Nu deschide mailuri de la persoane necunoscute sau link-uri suspecte trimise de cei din listă, respectiv din spam
Nu deschide linkuri suspecte din messenger
NU folosi Windows activat ilegal sau furat din surse ilegale în gen FileListe
NU instala/descâărca/folosii soft furat din surse ilegale ca torenze sau File Liste
Aceste softuri/Windows sunt toate modificate cu viruși reali, viruși ce antivirușii comerciali ca Avire, și altele nu prea le detectează, deaorece vurrușii sut contruiți special pentru a trece de barierele comerciale.
DACĂ vei respecta recomandările de mai sus nu te vei infecta chiar dacă nu deții un antivirus comercial.
De asemenea soluția a doua se poate aplica și dacă ai un Pc performant/decent, deoarece are avantajul că nu încetinește sistemul și oferă o protecție un pic mai bună versus antivirușii comerciali, sau mult peste antivirușii fantomă în gen Norton, Esset, Nod32, Avast, AVG și alții din categoria mizerii comerciale ce încarcă sistemul și virușii reali nu îi detectează. Nici Avira nu îi strălucit, dar face treabă realtiv mai decentă versu cei enumerați mai sus.
Succes
PC dacă tot ai nelămuriri ia legătura cu mine și îți explic din nou mai pe înțelesul tău.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns (pentru rgx):

O corecție.
MSE, nu mai este suportat de Windws Xp, deci ceea ce este în acel tutorial nu se mai aplică. Informații suplimentare pe microsoft.com.
Dacă tot oferim souții eu zic că este bine să oferim soluții în timp real nu ne actualizate, nu? happy

| rgx a răspuns (pentru DeyCj):

De unde sti tu ca are xp?

| DeyCj a răspuns (pentru rgx):

Dacă e Windows 7 un hardware vechi pică din start, la fel ca și minciunile comerciale al companiei ce îl deține. Testa și dovedit happy

| rgx a răspuns (pentru DeyCj):

Nu vreau fac reclama la antivirusul ala! Mai mult am vrut sa-i arat cum se baga un antivirus pe pc, nu sa-l instaleze neaparat pe ala.Nu a pus intrebarea; care ar fi cel mai bun antivirus? Sper ca ai inteles.