| dany2446 a întrebat:

Mi-am achizitionat de curand un pc cu Intel i5 iar ieri l-am pornit pentru prima data, am instalat windows pe el, placa video si dupa ce am instalat si placa de baza i-am dat un restart si nu a mai pornit...care ar putea fi problema? Nu facut nimic in carcasa si de la acel restart nu a nai pornit.

16 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Se mai imtampla si din astea la anumite produse cumparate din magazin, sunt dinastia care lucreaza la montaj can p...lea asa ca du-te cu el si dale in cap la aia de unde l-ai luat

| dany2446 explică (pentru itsoft):

L-am luat pe piese si le-am asamblat eu acasa...da a mers bine pana cand i-am dat restart(dupa instalarea driverelor). Ar putea avea vreo legatura cu faptul ca se formata hardul si i-am dat restart fara sa opresc formatarea?

| MskDesign a răspuns:

Controleaza daca sursa e conectata bine pe placa de baza. Daca tu spui ca nu porneste si sursa e conectata bine, du-te de unde l-ai cumparat, si spune-i sa il schimbe(asta daca era nou).

| ÎngerCretin a răspuns:

Daca e nou ar trebui sa aiba garantie. Si daca are garantie, nu te apuca sa-l desfaci ca pica intelegerea. Vezi la spate daca cablul e conectat la sursa. Si cand apesi butonul care se deschide pc-ul, se aude ceva sau absolut nimic?

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Cand apesi butonul de pornire se aude ca porneste unitatea, daca se aude verifica cablul de la monitor sa fie bagat bine in unitate si in monitor, iar daca nu se aude nimic uita-te sa vezi daca sursa este conectata la placa de baza...

| dany2446 explică (pentru Qweerrrtttyyy):

Toate alimentarile sunt puse, se aude ca porneste. S-ar putea ca slotul PCI-E x16 sa se fi dezactivat cand am instalat driverele de pe placa de baza?

| Qweerrrtttyyy a răspuns (pentru dany2446):

Nu avea cum sa se dezactiveze cand ai instalat driverele placii de baza happy, uita-te in spatele monitorului daca sunt bine bagate cablurile si uita-te in spatele unitatii daca ai bagat bine cablul, instaleaza si driverele monitorului

| dany2446 explică (pentru Qweerrrtttyyy):

Toate cablurile sunt bagate bine...nu pot instala driverele de la monitor pentru ca nu pot porni pc-u

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Trebuia sa astepti sa se formateze, fara suparare dar ai facut o mare prostie ca i-ai dat restart atunci... acum nu ai decat sa iei hardul si sa il pui pe alta placa de baza si sa il reformatezi iarasi

| dany2446 explică (pentru Qweerrrtttyyy):

Se poate ca asta sa fie problema?

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Da asta este problema, pune hardul pe alta unitate si reformateaza-l

| dany2446 explică (pentru Qweerrrtttyyy):

L-am reformatat si tot nu merge

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Totusi...ca sa fi sigur mai verifica odata placa video poate ai "bubuit-o" adica ai ars-o, si verfici foarte bine daca ai tot conectat in unitate...winking si daca ai totul ok in unitate schimba placa video sau pune alt hard pe ea, daca nici asa nu iti va merge te sfatuiesc sa chemi pe cineva care se pricepe in asa ceva si este informatician

| Katczinsky a răspuns:

Nu-ti apare nimic pe ecran? Absolut nimic? Si cand apesi butonul power nu se aude nimic?

| dany2446 explică (pentru Katczinsky):

Deci pc-ul porneste (ventilatoarele de la sursa, placa video, procesor pornesc perfect) dar nu se vede nimic pe monitor..imi nu are semnal monitorul

Răspuns utilizator avertizat