| KingOfShadow a întrebat:

Buna TPU mi-am cumparat un android de la Orange versiune 4.1.2 numar nivo versiunea benzii de baza 8x25-ssrskolym-2050 versiune hardware p3 versiune carcasa t4 numar versiune 4.1.035.p3.130315.7560U si nu mai am mb pentru internet cat despre wi-fi nu este in aceasta zona...
Intrebari
1 : am auzit ca ma pot conecta la internet si daca am modem in casa cum fac asta?
2: cum creez propria mea retea wi-fi funcionabila si buna?
3: la cablu de date cand intru imi arata fluture nu stiu ce ( am abonament fluture) si sa descarc ceva descarc aia dar tot nu inteleg cum pun muzica pe telefon

ps windows 7 pe telefon, telefon 1mhz
Funda

5 răspunsuri:
| CrazyRat a răspuns:

1. Daca te referi sa ai net "moca" pe telefon in timp ce esti in oras sau alte locuri, nu, nu se poate.

2. Ai nevoie de un router wireless. Sau daca ai un laptop cu wireless functionabil il poti face in asa fel incat sa ofere "retea" wireless.

3. Aici numa daca vad pot spune exact ce care cum unde.

| KingOfShadow explică:

Si inca ceva va rog sa raspundeti pas cu pas ca la prosti. ca is mai greu de cap si e prima oara cand imi iau android

| KingOfShadow explică:

Ultimele 2 le-am rezolvat dar prima cum ma pot conecta la internet daca am modem in casa (din casa sa ma conectez in oras ma pot conecta la bar cafenea restaurant prin wi-fi dar in casa cum? am de la clicknet ip routabil va rog spuneti-mi pas cu pas si primiti funda

| Gheorghe_Alexandru_1990 a răspuns:

La prima intrebare prin conexiunea LAN adica Wairles
la a doua nu stiu
da telefonul bun
(sunt IT-ist nu telefonistlaughing )

| leboss a răspuns:

Ai nevoie de modem wireless (Wi-fi), adica d-ala cu antene (exemplu: http://images.mondoplast.ro/......393_3.jpg)
Daca ai modem cu antene, vezi in spatele lui daca exista vreun buton de wi-fi (daca e simbol arata ori asa: http://i.stack.imgur.com/zUdvS.png ori asa: http://www.clker.com/......svg.hi.png )
Daca nu ai modem (router) wi-fi trebuie ori sa-ti cumperi unul, ori sa-ti cumperi adaptor wi-fi si sa faci reverse tethering pe telefon (e destul de greu dar google te va ajuta foarte mult aici). Iar daca ai router wireless, citeste in manual cum se face conexiunea wireless, daca nu-i facuta deja (de obicei se face cand ti-l instalezi, e destul de usor si nici nu-ti dai seama ca ai facut-o). Vei avea o parola la wi-fi de la router, pe care o poti schimba din programelul instalat pe PC. Apoi, dupa ce esti sigur ca e pornit wi-fi-ul din router (vezi in spate), te duci in telefon, activezi wi-fi-ul si-i bagi parola.