| 5IrOK a întrebat:

Mi-am luat de curand o placa de baza GA-870A-UD3 cu procesor AMD Phenom II x4 Soket AM3
Lucreaza la 3ghz fara OC si ii pot da 3, 4ghz turbo dar eu am incercat din BIOS am intrat pe undeva si am vazut acolo optiunea "Turbo CPB", am dat enable si F10 si-a dat restart apoi nimic in computer scria tot AMD... 3ghz
As vrea sa stiu daca ii dau turbo rezista sursa(http://www.emag.ro/surse/sursa-inter-tech-energon-550w-- pEPS-550) si asa fara turbo scoate niste sunete ca si un scrtait este ceva rau? Mentionaez ca am 4GB ram Dual Chanel(2x2gb) placa video Sapphire Ati Radeon Hd 5450 1GB

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

S-a activat Turo Boost-ul, dar numai cand are nevoie se duce in 3, 4GHz; so oricum doar 2 core-uri se duc in 3. 4GHz.
Streseaza CPU cu prime 95, si ai sa vezi ca se duce in 3. 4 GHz.
Sursa va tine, dar daca vei pune o placa video mai puternica, va trebui sa schimbi si sursa.

6 răspunsuri:
| 5IrOK explică:

Scz Acolo am uitat sa scriu AMD Phenom II x4 960T Soket AM3

| Panteryas a răspuns:

Salut, vezi ca scartaitul acela poate fi si daca e unitatea lasata un pic intr-o parte (hard-disck-ul scartaie cateodata si la mine) laughing

| 5IrOK explică (pentru Panteryas):

Nu nu am vazut ca din sursa se aude ii ceva de rau de incalzit nu se incalzeste decat dupa vreo 7-8 ore de mers iar aerul e destul de rece

| 5IrOK explică (pentru Panteryas):

Ba da sursa nu scaate sunete tot timpul numa uneori de ce?

| Panteryas a răspuns (pentru 5IrOK):

Pai vezi ca poate o fi supra solicitata ca vreo sa imi iau si eu un PC nou cu cerinte similare cu ale tale doar ca sursa pe care vreau sa o pun de 750w
http://www.emag.ro/surse/sursa-inter-tech-energon-750w--pEPS-750

| 5IrOK explică (pentru Panteryas):

Suprsolicitata nu are cum pentru ca na zic eu ca daca ar fi suprasolicitata nu s-ar incalzi mai tare dar asta ii tot rece azi-noapte am lasat camputerul pornit ca sa descarc niste jocuri si azi toata ziua am bagat GTA4 si nu arde deloc aerul pe care il scoate are abia 33. 5C(am masurat cu termometru din ala cu senzor)