| kurtisnotdead a întrebat:

Nu pot sa intru pe google,blogspot, youtube si facebook, ce ma fac? Cand intru imi apare SSL Error si scrie : Cannot connect to the real www.google.ro

Something is currently interfering with your secure connection to www.google.ro.

Try to reload this page in a few minutes or after switching to a new network. If you have recently connected to a new Wi-Fi network, finish logging in before reloading.

If you were to visit www.google.ro right now, you might share private information with an attacker. To protect your privacy, Chrome will not load the page until it can establish a secure connection to the real www.google.ro. (Unde scrie www.google.com scrie si youtube facebook blogspot depinde p ce site din aste 4 vreau sa intre) Cum sa fac sa pot intra pe google youtube blogspot si facebook?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Suspecez două cauze. Data și opțiunile regionale sunt setate aiurea.
remediu
Setează ora pe bucurești și opțiunile regionale pe românia/Română
Daca data și ora sunt setate corecte, se pare că ai de-aface cu un virus real nu comercial, virus care așa cum fac cam toate cele reala ce de regulă se contactează de la aplicațiile modificate de pe FileListe, prima dată dezactivează SSl-urile și apoi își crează porturi speciale în firewall asta ca să pregătească pista pentru un atac informatic prin calculatorul tău.
Remediu
Descarcă Avira Rescue System:
http://www.avira.com/en/download/product/avira-rescue-system
de unde vei selecta spre download ISO-ul nu exe-ul.
Scrie ISO-ul folosind nero sau ce program ai pentru a scrie Cd-uri, pe un Cd
Butează cu Cd-ul ca și cum ai buta cu Cd-ul când instalezi Windows(Apeși F9 sau F11 când calculatorul pornește și selectezi de acolo să buteze de pe CD/DVD(are un nume ceva de genul HTL1sxxDVDRAM)
După ce antivirusul butează la options vei seta să șteargă fișierele ce nu le poate vindeca(daca ai internet pe DC e o idee bună să îl lași să se actualizeze)).
Scanează sistemul de malware.
Succes

| kurtisnotdead explică (pentru DeyCj):

Da.Ai dreptate.Inca nu am facut ce mi-ai sugerat, dar sa stii am Windows XP Professinal. Ceasul este in coltul ecranului in partea dreapta.Cand dau dublu-click sa setez ora si data imi zice asa:
You do not have the proper privilenge level to the System Time.Nu prea le am cu engleza, dar am cautat in Control Panel si am dat la Regional and Language Options. Spune-mi, ce inseamna mesajul de mai sus?

| DeyCj a răspuns (pentru kurtisnotdead):

Mesajul se referă că nu ai drepturile de utilizator ca să efectuezi modificări asupra sistemului.
Daca știi că ești cu cont de administrator atunci ai ceva„musafiri" prin calculator.

| kurtisnotdead explică (pentru DeyCj):

Lupu,daca dezinstalezprogramele ce sunt in plus, o sa scap de ei (''musafiri'')? Te rog raspunde cat mai repede!

| DeyCj a răspuns (pentru kurtisnotdead):

Nu

| DeyCj a răspuns (pentru kurtisnotdead):

De viruși nu scapi doar dezinstalând programul contrafa©ut ce a infectat sistemul.De era așa simplu nu se mai inventau devirusările.
Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Apoi luând în calcul ca ai un sistem de operare =piesă de muzeu adică scos din uz, ești și mai expusă la atacuri de genul ăsta, că 99% din viruși sunt scriși pentru Xp, deoarece Xp-ul a fost cel mai utilizat sistem din lume.Dar acum este istorie, deci vrei securitatea sistemului ori faci uopgrade hardware și treci pe Windows 7 sau Windows 8.1 ori te lași de Windows și treci pe un sistem Linux)recomandat).

1 răspuns: