| mankill a întrebat:

Poate a mai fost discutat acest subiect dar vreau sa stiu cum fac un stick de 4 giga bootabil cu windows xp(este in format iso) vreau un program cat mai simplu si sa fie bun. Funda va rog repede.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Cum faci un memory-stick bootabil uite aici http://campion23.wikiforum.ro/......k-bootabil
Succes!

4 răspunsuri:
| ionutzxz a răspuns:

Aveti nevoie de un USB Stick de 2 sau 4 GB...o poti face atat de pe Windows XP cat si de pe Windows 7.
- Puteti pune pe stick atat Windows XP cat si Windows 7.Mai intai descarci asta http://www.softpedia.com/dyn-postdownload.php?p=132882&t=4&i=1 si introduceti stickul in portul USB.
Veti gasi 2 fisiere:
- WinSetupFromUSB_0-2-1.exe
- usb_format.exe Rulati fisierul usb_format.exe selectati stickul, apoi formatul NTFS si bifati Quick Format si apasati butonul Start.Va aparea o fereastra prin care va averizeaza ca daca continuati datele de pe stick se vor pierde. Selectati Yes.

4. Dupa ce formatarea este completa, va aparea o fereasta prin care va anunta acest lucru. Selectati OK si puteti inchide aplicatia.

3. Instalati aplicatia WinSetupFromUSB_0-2-1.exe dupa care o rulati.

4. Montati imaginea Windowsului (cu PowerIso, Daemon Tools etc...) sau introduceti in unitatea optica CD-ul/DVD-ul cu Windowsul care il doriti pe stick.

5. In aplicatia WinSetupFromUSB, selectati din Browse locatia device-ului unde aveti Windowsul care il doriti pe stick.

6. Apasati butonul Refresh.

7. La optiunea "Force Target disk type" selectati Fixed Si apasati butonul GO.8. Dupa ce s-a finalizat, va aparea o fereastra, apasati ok si inchideti aplicatia.

9. Introduceti stickul in netbook (sau unde doriti instalarea Windowsului) si il porniti.

10. Intrati in bios si selectati bootarea sa fie pe USB, salvati si iesiti.

11. Va aparea pe ecran 2 optiuni. Partea I si Partea II. Selectati Partea I dupa care Windowsul va cere sa alegeti partitia si se vor copia fisierele necesare instalarii.

12. Dupa ce operatiunea de mai sus se va termina, netbookul se va restarta si va aparea din nou acele 2 parti. Selectati Partea II si Windowsul va intra in instalare.

13. Dupa ce instalarea se termina, netbookul se va restarta si intrati din nou in bios si selectati bootarea sa fie HDD.

Succes!
cred ca merit o funda macar pentru efort

| mankill explică:

Imi cer scuze dar acum datorita lui nelul am rezolvat problema daca as putea va-s da funda la toti.Scz.