| loeder23 a întrebat:

Prietenul meu are o problema cu calculatorul. Are windows 8.1. In timp ce el se joaca jocuri, pur si simplu il scoate din acel joc, il duce pe desktop si ii arata o fereastra care zice : " How do you want to open this link http? " si are cateva optiuni : google chrome, internet explorer etc. Problema este ca nu e normal sa ii apara asa ceva deodata ce el nu intra pe niciun link. El doar se joaca un joc, de ex Cs:go. Este foarte enervant ca la mijlocul unei runde sa te scoata din joc si sa iti apara acea fereatra, deoarece se si blocheaza putin si nu il lasa sa aleaga o optiune, pur si simplu se blocheaza si peste putin timp dispare si apoi iar apare cam peste 1 ora si nu este normal. Ce are putea fi oare? De cand si-a cumparat calculatorul nu a patit asa ceva, dar se pare ca de alaltaieri da.

6 răspunsuri:
| VladyXR a răspuns:

E malware
Descarca anti malware bytes scan ->> restart -> done

| loeder23 explică (pentru VladyXR):

A descarcat anti malware bytes, l-a scanat, i-a gasit 20 threats, apoi le-a bagat in carantina si apoi i-a dat restart PC-ului. Dupa, s-a dus pe un joc ca sa vada daca ii mai apare, si da, ii apare din pacate. Tot nu stiu din ce cauza e. A incercat si cu system restore, dar singurul checkpoint era de acum 2 zile, iar problema lui este de 3 zile, deci nu are rost. Alt sfat? Va rog eu mult de tot!

| VladyXR a răspuns (pentru loeder23):

Uita-te ce are instalat -> Control Panel -> Programs -> Unistall, daca vezi ceva neobisnuit sterge, apropo descarca CCleaner ca sa stergi cache-ul care nu e necesar.

| loeder23 explică (pentru VladyXR):

S-a uitat si nu e nimic neobisnuit... Ce ne facem? E foarte enervant. Dar cand nu este intr-un joc si ii apare, nu se blocheaza, da sa-l deschida cu google si il baga pe un site neobsinuit ( ultimul a fost unul cu femei )

| VladyXR a răspuns (pentru loeder23):

Intra in task manager ->startup si fa o poza, sa vad ce ai.

| loeder23 explică (pentru VladyXR):

S-a rezolvat problema, am uitat sa-ti spun, a luat un antivirus bun care i-a sters virusul