| kathgilbert a întrebat:

Prind net prin wireless. Configurarile erau facute de pe laptopul meu. Acum mi-am reinstalat Windowsul, dar nu am nicio placa de reatea instalata si nici nu pot s-o instalez. Totusi, varului meu ii merge internet din camera alaturata.
Eu nu am nu aveam niciun cablu in laptop. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| N1m3n1 a răspuns:

Primu a fost pentru orice router... daca nu merge incearca asa:

Instalezi de pe cele 2 cd driverele care sint pentru routerul tau adica pentru adaptor si router.conectezi routerul si calculatorul cu un cablu de retea intri in biosul lui cu 192.168.1.1 va apare pass si nume (daca este nou are admin la administrator si pass admin) daca nu dai cele pe care le are.

intri la sistem tools- password si modifici parola si numele de admin -save (va trebui sa le scrii pe ceva sau le tii minte ai uitat parola si admin esti un om mort asa ca atentie)

acum la network-wan alegi conexiunea PPpoE de exemplu la mine ca am net rds cu user si parola bifezi connect automatically dai connect si save

wireless setting: competezi ssid (numele retelei ex mihai rds& rcs),region (Romania), chanel 6, mode 54 mbps
1 ) enable wireless router radio - bifat
2) enable ssid broadcast- bifat
3 ) enable wireless security- bifat
4 ) security type -wpa psk/wpa2 psk (recomand wpa2psk nivelul de encryptare este mai greu de spart si da un nivel de securitate sporit pentru cei care vor sa se conecteze moaca in routerul tau)
5 ) security option - automatic
6) encryption- automatic
7) pskpassphrase- (ex: mihairdsrcs)
8)group key update period 30
9) save

10) dhcp -dmz -disable
11) security-firewall- bifat-allow ambele casute
12)remote management web management port 80 remote management ip 0.0.0.0
13) restul ramin asa cum sint ele nemodificate
dupa care ramine cardul lan de setat adica adaptorul sau placa de retea wireless
bafta sper sa va fie de ajutor

12 răspunsuri:
| N1m3n1 a răspuns:

Te rog spune de pe ce retea ai internetul si ce tip de modem ai

| kathgilbert explică (pentru N1m3n1):

TCCOM se numeste reteaua.
Modelul routerului TP-LINK TL-WR542G

| N1m3n1 a răspuns:

1. inchizi pc`u, laptopu si calculatoru
2. conectezi firele
3. bagi ruteru in priza
4. pornesti calculatoarele
5. intri in explorer si bagi la adresa: http://192.168.1.1/ (intri in biosul/meniul routerului)

Nu ai o carte pentru configurare?

| kathgilbert explică (pentru N1m3n1):

Am incercat sa facce scrie in manual de pe ambele calculatoare, dar nimic.

| N1m3n1 a răspuns (pentru kathgilbert):

Mai ai garantie la router?

| kathgilbert explică (pentru N1m3n1):

Da, am garantie. E cumparat de cateva zile. Dar nu e din cauza ca nu e bun, ci din cauza laptopului meu. Am instalat windowsul si nu stiu cum sa instalez placa de retea wireless.
Nu stiu cum sa fac sa mearga wirelessu pe ambele pc-uri. Al varului merge, dar laptopul meu... nimic.

| N1m3n1 a răspuns (pentru kathgilbert):

Relax nu esti singura si eu am 2 laptopuri si un singur wireless si pur si simplu caut ma conectez si merge.
Am intrebat daca ai garantie in caz ca nu reusesti sa apelezi la ei.
Ce win ai instalat?
Tu l-ai instalat?
Ce win ai avut inainte?

| kathgilbert explică (pentru N1m3n1):

Am avut xp sp2 si am instalat sp3. Da, eu l-am instalat.

| N1m3n1 a răspuns (pentru kathgilbert):

Si-a facut singur update-uri sau ii clean?
Poate nu si-a instalat placa bine

| kathgilbert explică (pentru N1m3n1):

Update.

| N1m3n1 a răspuns (pentru kathgilbert):

Am atatea intrebari... numai bine vorbim pe messenger?

| kathgilbert explică (pentru N1m3n1):

Iti trimit mesaj cu id-ul meu.