| Acaikus a întrebat:

Buna TPU sa zicem ca daca este un joc care se apropie de cerintele de sistem minime adica vreau sa zic care este mai important ramul sau procesorul care este bine sa fie mai aproape de cerintele de sistsem?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Toate sunt bune: conteaza si ram-ul si procesorul si placa video, nu e vreunul mai important.

| CapitanuSemafor a răspuns:

In general, jocul poate rula si cu ceva mai slab decat cerintele tale fata de cerintele minime...cat de rapid si la ce setari de grafica, asta depinde... Si fiecare e important, puterea un GB si Ghz, frecventele de care dispune fiecare etc. Fiecare conteaza, cam asa e si logic

| titi a răspuns:

Poti incerca sa instalezi jocul respectiv,de obicei producatorii "pluseaza" la cerintele de sistem,ca sa fie siguri ca nu au reclamatii. Dupa aia vezi,umbli in setup-ul jocului,dezactivezi sau activezi optiuni video,dezactivezi programe care pornesc odata cu Windows si ruleaza pe fundal (eliberezi RAM si procesor), asa iti poti da seama ce ar trebui sa faci. Uneori, un driver nu prea bun iti poate face mari necazuri.

| MikeAlexis a răspuns:

Ambele trebuie sa fie mai aproape de cerinte.O piesa depinde de alta. Dar ca sa iti raspund la intrebare, trebuie sa indeplinesti cerinta macar la procesor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ramul, placa video apoi procesorul. daca jocul crere 1 gb de ram minim si tu ai 500 mb nici nu te mai obosi sa intrii in joc. eu am fifa 10 si cere procesor de 2.4 iar eu am 1.8, merge dar un pic in reluare. alt exemplu, am nfs underground din 2003 si imi merge in reluare din cauza ca nu e compatibila placa video desi am un sistem mult peste cerinte recomandate