| AnonimuMetin2 a întrebat:

Buna TPU spuneti-mi si mie care laptop e mai bun:
-Laptop ASUS N750JV-T4082D, Intel Core i7-4700HQ pana la 3. 4GHz, 17.3" Full HD, 16GB, HDD 1TB + SSD 256GB, nVIDIA GeForce GT 750M 4GB DDR3, Free Dos, baterie:Litiu-Polymer
sau
-Laptop ASUS ROG G750JW-T4038D, Intel Core i7-4700HQ pana la 3. 4GHz, 17.3" Full HD, 24GB, 2 x 750GB, nVIDIA GeForce GTX 765M 2GB GDDR5, Free Dos baterie :Li-Ion
Si argumentati care bateria e mai buna

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ca regulă generală.La orice laprop cel maimmare consumator de energie este ecranul.Cu cât el este mai mare cu atât bateria are o autonomie mai slabă, la care se adaugă și componentele.Cu cât îs mai performante cu atât consumă mai multă energie.
Primul are placa grafică mai slăbuță vs al doilea, dar dacă ar fi să aleg din cele două aș mege pe primul că are ram în dual channel, ceea ce înseamnă că este mai responsiv, versus al doile care nu are ram în dual, dar are o placa video mai performantă, ceea ce pentru gaming cam....contează deși ramul în single channel cam îl trage în jos.
Succes

| AnonimuMetin2 explică (pentru DeyCj):

Deci primul mentionat de mine e mai bun ca al doilea si in jocuri adica sa nu se strice peste un an si sa duca totul la high/ultra fara lag pprimul e mai bun?

| DeyCj a răspuns (pentru AnonimuMetin2):

...să nu se strice peste un an.
E discutabil.Ai de ales.Performanță sau fiabilitate.Pe portabile nu există ambele. Portabilele îs gândite ca și sisteme de rezervă ce le folosești ocazional în călatorii, pentru a nu pierde proiectele ce le desfașori sau să nu ai apucat să le finalizezi până la predarea acestora și le faci și în deplasare.
Dacă vrei fiabilitate nu te uiți la laptop-uri ci la desktop-uri, si îti faci unul din piese, upgradabil în timp. Daca vrei strict gaming atunci ieși mai ieftin, dacă vrei hibrid ai nevoie de o placă de bază pe măsura, care să știe corfire sau sli pentru a une două gpu-uri. Unul de gaming și unul profesional, dedicat editării profesionale.

| MisterSprinkle a răspuns:

General+Gaming ar fi al doilea.
Primul are baterie mai buna(E li-polymer! happy )

| gelu1970 a răspuns:

Eu daca nu as avea mai multe optiuni as alege primul. insa in ultimul timp nu m-au incantat foarte mult laptopurile facute de Asus. e un fabricant de componente bun, insa eu in ultimul timp am intalnit laptopuri Asus ce nu raspundeau asa cum ar fi trebuit. tu cumpara cel ce crezi ca e mai bun.
bafta.

| hp8510p a răspuns (pentru gelu1970):

Acele 2 laptopuri precizate de el sunt din seria "Republic of Gamers" si sunt destul de apreciate