| lexis3 a întrebat:

stie cineva de ce am nevoie ca sa creez o aplicatie pentru telefon de desenat simpla? Ma refer la ceva gen mspaint.De ce programe am nevoie si daca se poate sa lasati un link de la un tutorial

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Trebuie sa inveti programare.
Nu exista "un tutorial", pentru a crea o aplicatie de genul acela e nevoie sa ai cunostinte mai avansate.
Programul cel mai folosit pentru a crea aplicatii Android e Java.
Se poate folosi si PHP sau altele, dar Java e limbajul oficial de o vreme, adoptat de Google (creatorii Android) ca limbaj de referinta.
Dupa ce termini un liceu cu profil mate-info, si inveti asiduu, o sa iti fie destul de usor sa creezi o aplicatie de genul acela.
Chiar daca la scoala o sa inveti C/C++, odata ce stapanesti algoritmii si te obisnuiesti cu sintaxa, biblioteci, rolul subprogramelor, metode, iti va fi usor sa inveti alt program, fie el PHP sau oricare altul.

Exista pe site-ul oficial si pe niste site-uri afiliate niste tipsuri despre proiectarea unei aplicatii Amdroid simple, insa sunt in engleza.
Ai aici chiar si 2 carti in format PDF.

https://legacy.gitbook.com/......ls/details

https://legacy.gitbook.com/......ts/details

(apesi Download PDF langa butonul verde)

| lexis3 explică (pentru NLS):

Mersi de raspuns happy

11 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Cauta Android Studio.

| Iunix a răspuns:

Trebuie să înveți Java, un limbaj de programare. Atenție Java NU Java script ( ăsta pe pentru site-uri )

Răspuns utilizator avertizat
| lexis3 explică (pentru Iunix):

La java script te referi la comenzi gen?

| Iunix a răspuns (pentru lexis3):

E un limbaj de programare care o să-ți ia măcar câțiva ani ca să-l înveți.

Dar, Java script se folosește pentru site-uri, pentru jocuri pe telefon se folosește Java.

| lexis3 explică (pentru Iunix):

Am vazut cam ce fel de "coduri" se pun pentru siteuri

Răspuns utilizator avertizat