| Dcodrea21 a întrebat:

Buna TPU! Stie cineva de ce laptopul meu scoate sunete ciudate? Par a veni de la cooler si o data am patit ca laptopul efectiv sa vibreze. E achizitionat recent, mai putin de un an. Las aici un link cu el, e cumparat de pe eMAG. https://www.emag.ro/......DKBK1TMBM/

1 răspuns:
| SharpEagle a răspuns:

De la distanta e greu de stabilit. Oricum, singurele componente care ar putea da vibratie si scoate sunete sunt cele care-s in miscare, anume ventilator de la cooler sau hard disk pe platane (magnetic). Din fabrica stiu vad ca vine cu SSD, nu disc clasic, doar daca i-ai pus tu ulterior, caz in care trebuie sa verifici daca discul respectiv n-ar scoate sunete/vibratii.
Apoi, ai putea sa incerci sa-l aspiri prin fantele de la cooler, prin grilaj. Desi, treaba s-ar rezolva mai bine daca e desfacut si schimbat ventilatorul, de aceea eu ti-as recomanda sa-l duci la garantie, pentru ca daca-l desfaci de unul singur, posibil sa pierzi garantia (ar trebui sa fie 2 ani). E probabil descentrat sau prea incarcat cu praf.