| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, din cauza situatiei nu mi-am permis sa fac un calculator pe piese la un priceput si am cazut de acord cu un reprezentant eMag sa aleg acest pc https://www.emag.ro/......D7XPWPMBM/

Este o alegera buna avand in vedere ca ma joc deocamdată doar Valorat, team fight tactics, among us, cs go, fall out?

Ma interesează daca placa video suporta frecventa aia de 144fps caci am luat si monitorul asta https://www.emag.ro/......DX3X39MBM/

Sper sa nu fie rau ce am ales

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca placa video va putea scoate 144 sau 165 fps, cat poate maxim monitorul, asta DEPINDE DOAR DE respectivul JOC.

De ex, in CSGO, o sa ai aproximativ 270-280 in rezolutie FullHD,
si vreo 180-220 pe rezolutie 2K.

In Red Dead Redemption 2, o sa ai pe FullHD intre 80 si 110 fps, cu setari medii.
Si aproximativ 75-90 pe rezolutie 2K (tot cu setari medii).

Lasa-l pe acesta, nu prea ai cu ce sa schimbi, celelalte sunt si mai jalnice (chipset slab la placa de baza).

E atat de slaba sursa, incat e periculos sa umbli in el.
Daca se intampla ceva, il trimiti la garantie, si le scrii atunci "de bine".

Eu te sfatuiesc sa nu bagi jocuri care sa iti tina placa video si procesorul la 95-100%.
Iar daca totusi doresti sa joci jocuri mai moderne/pretentioase/cu grafica wow, seteaza detalii medii, si pune rezolutia DIN JOC pe FullHD.
In felul acesta si placa video va consuma mai putin, si cu putin noroc nu va atinge sursa load-ul maxim.

Construindu-l singur, ai iesi tot pe la suma aceasta, si ar fi MACAR cu 15% mai performant, si mai fiabil, toate piesele alese fiind de calitate, nu sa stai sa te rogi de sursa sa nu bubuie.

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Super!
Pe viitor fa un upgrade de inca 16 gb la ram.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru aditimus):

Sper sa fie bun, colegul care a mai raspuns m-a pus pe gânduri

| DenisIonut01 a răspuns (pentru NLS):

Iti mulțumesc de implicare si timpul acordat, ma gandesc ca se poate schimba sursa dar nu stiu daca nu cumva pierd garanția.

| NLS a răspuns (pentru DenisIonut01):

Daca placa video va putea scoate 144 sau 165 fps, cat poate maxim monitorul, asta DEPINDE DOAR DE respectivul JOC.

De ex, in CSGO, o sa ai aproximativ 270-280 in rezolutie FullHD,
si vreo 180-220 pe rezolutie 2K.

In Red Dead Redemption 2, o sa ai pe FullHD intre 80 si 110 fps, cu setari medii.
Si aproximativ 75-90 pe rezolutie 2K (tot cu setari medii).

Lasa-l pe acesta, nu prea ai cu ce sa schimbi, celelalte sunt si mai jalnice (chipset slab la placa de baza).

E atat de slaba sursa, incat e periculos sa umbli in el.
Daca se intampla ceva, il trimiti la garantie, si le scrii atunci "de bine".

Eu te sfatuiesc sa nu bagi jocuri care sa iti tina placa video si procesorul la 95-100%.
Iar daca totusi doresti sa joci jocuri mai moderne/pretentioase/cu grafica wow, seteaza detalii medii, si pune rezolutia DIN JOC pe FullHD.
In felul acesta si placa video va consuma mai putin, si cu putin noroc nu va atinge sursa load-ul maxim.

Construindu-l singur, ai iesi tot pe la suma aceasta, si ar fi MACAR cu 15% mai performant, si mai fiabil, toate piesele alese fiind de calitate, nu sa stai sa te rogi de sursa sa nu bubuie.

| NLS a răspuns:

E perfect, daca vrei sa NU treci anul cu el, si sa ajunga la Depanero, care sa te scoata pe tine tap ispasitor.

Intreaba-l pe reprezentantul acela, CARE ANUME e modelul sursei, cum se numeste ea, ce brand a creat sursa, si ce brand a creat electronica din ea.

Sa pui o sursa de 310W (din care se mai scad inca vreo 45-50W, valoare ce reprezinta randamentul de maxim 85%) pe un sistem cu 11400 si GTX1660 Super, e strigator la cer.
Presimt ca in cel mai fericit caz e branduita Lenovo, daca nu doamne fereste e vreo petarda LC-Power, Spire, Aerocool, InterTech, Akyga...
Insa asta nu inseamna ca e produsa de ei, e ceva no-name chinezesc ieftin si slab, si branduita Lenovo.

Pentru piesele acelea e necesara o sursa de 450-500W, de dar nu conteaza atat watii, cat calitatea, piesele folosite (condensatori, etc), producatorul si OEM-ul (brandul care face electronica).

Stai linistit, ca nu doar sursa e prastie in sistemul asta, si placa de baza ar fi la fel, daca eventual e Gigabyte
(Au probleme serioase cu BIOS-urile in ultimul timp.
Oricum, in suma aceea puteau fara probleme sa puna un chipset superior, indiferent de brand.)

PS: Cu procesorul acela si placa aceea video, NU ai ce face cu mai mult de 16GB RAM, nu vei creste fps-urile nici cu 5%.

Iar presupunand ca vrei stream, ai nevoie si de procesor mai puternic, degeaba ai 32 GB RAM.

Insa, avand in vedere ca un singur slot e ocupat,
ar fi totusi bine sa adaugi inca o placa identica
(de 16GB, 2933MHz, si sa te uiti in CPU-Z si ce latenta (CL) are).
Astfel vei creste performanta memoriei cu vreo 25-30%.

Stiu ca placile video au pret nesimtit, insa EU nu as cumpara asemenea petarda.
Nici sa il primesc pe gratis nu l-as baga in casa.
As prefera sa cumpar o placa video mai veche SH (GTX 1060-GTX 1070) si sa imi fac eu sistemul.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru NLS):

Din păcate ei au zis ca daca fac card de cumparaturi la ei trebuie sa cumpar de la ei de minim 1400 lei, nu mi-am dat seama ca vor ramane bani pe acel card nici macar nu stiam daca se aprobă, acum ar fi sa vina luni, nu cred oare daca mai merge returnat s-au schimbat, ai putea sa imi spui daca este vreun pc bun la ei pe site in pretul 3900 4000? Am sa intreb daca merge eventual schimbat