| Uchia a întrebat:

stie cineva in ce program a fost facut java?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Păi treaba stă așa: limbajul de progamare este doar o "limbă" pe care o introduci într-un IDE (Integrated Development Environment) sau simplu, "editor", ce folosește librăriile/fișierele ce constituie "compilerul".
Compilerul este un program software care prin intermediul editorului (IDE-ului) ia textul (din editor) ce aparține limbajului de programare N și îl "traduce" dintr-un limbaj "complex" (Java, C++, C#, C, etc. ) într-unul "mai puțin complex" (cum ar fi limbajul mașină, assemby sau object code) pentru a crea un program executabil pe care calculatorul îl poate rula.
Practic: scrii codul în editor și după compilare obții un program executabil ce poate rula și îndeplini acțiunile pentru care este "instruit"(menit).
Însă, referitor la întrebarea ta, limbajul de programare Java nu a fost creat într-un program.
Așa cum am spus mai sus, Java ese doar o "limbă" (ca și C++, C#, C, Python, etc.) pe care i-o spui compilerului, și acesta la rândul său "traduce" limba ta într-o altă limbă pe care calculatorul o înțelege (asta este doar o explicație generală).
Pentru Java nu se prea aplică partea de după ce compilerul își face treaba.
După ce este scris codul și se dorește compilarea programului, compilerul transformă instrucțiunile/codul scris de tine într-un format standard numit "cod de octeți" ce poate fi înțeles(rulat) numai de o mașină virtuală existentă pe calculator.
De aceea pentru a rula programe scrise în java (de exemplu jocul Minecraft) ai nevoie de o mașină virtuală ( JRE (Java Runtime Environment)) ce înțelege codul de octeți și astfel poate rula programul.
De altfel, dacă în codul tău nu există erori minore (da, toate programele scrise în Java au erori minore (este foarte complicat să faci Java să înțeleagă ce vrei tu să faci(creezi)), mai mult ca sigur că programul tău va putea fi rulat pe absolut toate sistemele ce au instalate mașina virtuală Java tocmai datorită codului de octeți (practic: o portabilitate crescută); dacă în codul tău există erori minore sau cu un grad mediu sau crescut, datorită incompatibilităților create de aceste erori, portabilitatea programului tău scade dramatic.
Îmi cer scuze pentru exprimare, este foarte complicat să explici toate aceste procese în română.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Limbajul împrumută o mare parte din sintaxă de la C și C++, dar are un model al obiectelor mai simplu..."

ispirat din c și c++, după cum vezi
https://www.quora.com/How-was-the-Java-programming-language-created

| LPCTSTR a răspuns:

Cum adică?
Te referi la compiler? limbaj de programare? JRE?

| Uchia explică (pentru LPCTSTR):

La java libaj de programare (ala cu care faci aplicati/programe) adica ala in care scrii

| LPCTSTR a răspuns (pentru Uchia):

Păi treaba stă așa: limbajul de progamare este doar o "limbă" pe care o introduci într-un IDE (Integrated Development Environment) sau simplu, "editor", ce folosește librăriile/fișierele ce constituie "compilerul".
Compilerul este un program software care prin intermediul editorului (IDE-ului) ia textul (din editor) ce aparține limbajului de programare N și îl "traduce" dintr-un limbaj "complex" (Java, C++, C#, C, etc. ) într-unul "mai puțin complex" (cum ar fi limbajul mașină, assemby sau object code) pentru a crea un program executabil pe care calculatorul îl poate rula.
Practic: scrii codul în editor și după compilare obții un program executabil ce poate rula și îndeplini acțiunile pentru care este "instruit"(menit).
Însă, referitor la întrebarea ta, limbajul de programare Java nu a fost creat într-un program.
Așa cum am spus mai sus, Java ese doar o "limbă" (ca și C++, C#, C, Python, etc.) pe care i-o spui compilerului, și acesta la rândul său "traduce" limba ta într-o altă limbă pe care calculatorul o înțelege (asta este doar o explicație generală).
Pentru Java nu se prea aplică partea de după ce compilerul își face treaba.
După ce este scris codul și se dorește compilarea programului, compilerul transformă instrucțiunile/codul scris de tine într-un format standard numit "cod de octeți" ce poate fi înțeles(rulat) numai de o mașină virtuală existentă pe calculator.
De aceea pentru a rula programe scrise în java (de exemplu jocul Minecraft) ai nevoie de o mașină virtuală ( JRE (Java Runtime Environment)) ce înțelege codul de octeți și astfel poate rula programul.
De altfel, dacă în codul tău nu există erori minore (da, toate programele scrise în Java au erori minore (este foarte complicat să faci Java să înțeleagă ce vrei tu să faci(creezi)), mai mult ca sigur că programul tău va putea fi rulat pe absolut toate sistemele ce au instalate mașina virtuală Java tocmai datorită codului de octeți (practic: o portabilitate crescută); dacă în codul tău există erori minore sau cu un grad mediu sau crescut, datorită incompatibilităților create de aceste erori, portabilitatea programului tău scade dramatic.
Îmi cer scuze pentru exprimare, este foarte complicat să explici toate aceste procese în română.

| flixbuster a răspuns:

The very first Java compiler was developed by Sun Microsystems and was written in C using some libraries from C++. Today, the Java compiler is written in Java, while the JRE is written in C.

We can imagine how the Java compiler was written in Java like this:

The Java compiler is written as a Java program and then compiled with the Java compiler written in C(the first Java compiler). Thus we can use the newly compiled Java compiler(written in Java) to compile Java programs.