| anamar1a a întrebat:

Stie cineva sau poate sa-mi explice matricile si matricile patratice la info in C++?
M-am uitat si pe pbinfo la "resurse" si nu prea explica cine stie ce acolo.

Orice sfat ajuta, mai putin comentariile fara rosthappy

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Matrice = vector de vectori. Daca ai idee ce sunt aia.

Un exemplu clar, fara cuvinte pompoase : Gandeste-te la o harta. Avem o axa verticala si una orizontala. Fiecare loc de pe harta poate fi identificat prin coordonatele lui x si y ( x = linia sau orizontala, y = coloana sau verticala ).

Deci harta noastra (matricea) arata de genul:
1, 1 1, 2 1, 3 1, 4 1,5 1,6

1,1 = linia 1 coloana 1.
1, 2 = linia 1 coloana 2
1, 3 = linia 1 coloana 3
2, 1 = linia 2 coloana 1
2, 2 = linia 2 coloana 2
etc.

Deci se observa ca avem 6 coloane si 6 linii in exemplul de fata ( e o matrice patratica )

Prima cifra arata linia (orizontala), a doua cifra arata colaona (verticala).

Pana acum am facut doar o reprezentare a matricei pentru a intelege ideea de linie si coloana
Acum sa punem numere in matrice :

8 5 4
4 6 7
2 8 9

Dupa cum vezi mai sus avem o matrice M cu 3 linii si 3 coloane.

Elementul de pe linia 1 coloana 1 este 8 (sus, stanga).
Elementul de pe linia 1 coloana 2 este 5 (sus, mijloc).

"Accesam" elementele astfel :
M[linie][coloana].

Deci "Elementul de pe linia 1 coloana 1 este 8 (sus, stanga)." se poate scrie ca M[1][1] = 8
M[1, 2] = 5
M[1, 3] = 4

M[2][3] = 7
M[3][2] = 8

Bun. Ai inteles pana aici?

O matrice patratica e o matrice in care avem numarul de coloane egal cu numarul de linii ( 2 linii si 2 coloane, 3 linii si 3 coloane,... 7 linii si 7 coloane ).
Intr-o matrice patratica putem observa ca avem anumite proprietati, printre care cea mai importanta e diagonala principala.

Luam iar exemplul de mai sus :
1, 1 1, 2 1, 3 1, 4 1,5 1,6

Diagonala principala e formata din elementele :
1, 1
2, 2
3, 3
4, 4
5,5
6,6

Dupa cum vezi un element e pe diagonala principala daca indicele de linie e egal cu indicele de coloana.

Cam asta ar fi important de retinut pana acum.

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Tablourile bidimensionale au corespondent matricele din matematica, fiecare element din tablou este situat pe o linie si pe o coloana, este ca in sistemele carteziane de la matematica, fiecare punct este positionat pe axele x si y, acum punctul este element si este pozitionat pe linie si pe coloana.
Tablourile bidimensionale pot avea, ca si matricele, un numar diferit de linii si de coloane, tab. bid. patratice au numarul de linii egal cu nr de coloane, ca in matematica.
Fiecare element este accesat prin: nume_tablou_bidimensional[linia][coloana]: a[i][j], unde prin intermediul functiilor i si j sunt folositi pentru a accesa elementele in functie de algoritm.
Ar ajuta daca ai spune si ce vrei sa ti se explice mai exact.