| deffer a întrebat:

sunt anul 1 la matematica,si.din intamplare nu prea am inteles materia la geometrie, asa ca..imi poate explica si mie "ca la prosti" ce inseamna sau/si ce este acela un spatiu euclidian real, acel g din spatiile euclidiene si g(indice 0),ce sunt alea forme patratice,ce inseamna reper si baza, ce inseamna reper canonic.Am avut cateva incercari de a le invata,dar stilul profei de predare e putin peste nivelul meu de pregatire(in esenta,vreau sa spun ca ma pierd foarte usor in definitiile ei si nu inteleg).Tot odata daca aveti cumva,ceva site-uri utile pentru materia de facultate, orice e bine venit! Multumesc pentru atentie!

Răspuns Câştigător
| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Satiul euclidian este spatiul geometric 2D (in plan) sau 3D normal (cel in care traim). Adica toate teoremele geometriei pe care le stim functioneaza. Exista si spatii geometrice ne-Euclidiene (spre exemplu spatiul Minkovski), un spatiu cu 4 dimensium care are 3 axe euclidiene si a 4-a axa imaginara (axa timpului, introdusa de teoria relativitatii). In spatiul ne-Euclidian, nu functionaza toate teoremele geometriei din spatiul nostru normal.
Un spatiu vectorial (Euclidian sau nu) are niste versori, adica niste vectori unitate (cate unul pe fiecare axa spre exemplu) din combinatia liniara a carora (fiecare inmultit cu un numar scalar, adica fara dimensiume), iese orice vector din acel spatiu. Asta se numeste baza a spatiului (adica din ea iese orice vector component al spatiului). In principiu toti vectorii din baza sunt independenti unul de altul (adica perpendiculari, produsul lor scalar e zero).
Se numeste reper, o baza ordonata, adica iei vectorii in ordine (x, y, z)
Se numeste forma patratica o fora care contine x^2, y^2 si xy (sau xz, x^2, y^2, z^2, yz, xy) toate monoamele au gradul 2.
Cu g nu stiu ce este, pe vremea mea (acum 35 de ani, n-am invatat asa ceva)happy
Mari succese! (si nu uita funda).

2 răspunsuri:
| Staind a răspuns:

De ce ti-ai baga asa tare picioarele in viata ta...

| deffer explică (pentru Staind):

Nu stiu..si eu ma intreb asta..cica la mate-info "e mai usor","nu se face chiar asa multa mate"..defapt e chin si groaza