| MrSonnyist a întrebat:

Buna TPU...vreau sa imi cumpar o noua placa video.Una cu care sa nu mai am treaba pentru cativa ani,sa ruleze jocurile la high si altele. Buget, maxim 650 lei.Am un calculator mai vechi putin cu un procesor dual core, 5 ghz, 4 gb ram ddr2, placa de baza msi.M'am gandit la http://www.mediadot.ro/......-dual-x-oc
Sapphire radeon hd 7790.Mentionez ca monitorul si el e vechi,printre primele monitoare lcd, dar la farcry 3 si alte jocuri se vede foarte bine.bineinteles,nu pe high.

As dori sa stiu daca placa video este buna si daca aveti si alte pareri ar fi mult mai bine.DAU funda!

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Alege un hd7790 1gb ddr5 e cu mult peste gtx650.Nu busul conteaza. Poate sa fie si 32 bit, daca merge la high tot de e nu?
Nu ai dual core 5ghz.
ai dual core 2. 5ghz.dar ai inmutit nucleele tu cu feecventa.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

E ok, un 7790, cam atat poti sa iei in acesti bani. Problema nu o sa fie gpu-ul la tine dupa acest upgrade, ci procesorul, care va limita puternic placa video.

| florin1979 a răspuns:

Ai o oferta la pc garage, tot un HD 7790 dar cu pret foarte bun. :P http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

| Iulian_Andrei_1988 a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa stii ce directx ai...Ca sa fie compatibila placa video..La bugetul de 650 lei nu stiu ce poti sa iti iei sa fie si bun iti recomand NVidia g Force 650mb de 2 gb.Asta daca esti dispus sa mai dai din buzunar putin. sau poti sa gasesti si alte placi mai ieftine dar sa aiba minim 1gb si minim 164 bit... Sper ca ti-a fost de ajutor comentariul meu.