| Kijk a întrebat:

Vreau sa instalez ubuntu pe un pc si eu vreau sa aleg versiune X64 dar procesorul peu este pe X86.Numele procesorului este Intel(R) Core (TM2) CPU T5500 1.66GHz, 2gb ram, hdd 160 GB. Vreau sa instalez pe X64 pentru ca am auzit ca sunt mai rapide sistemele.Eu vreau sa stiu daca o sa-mi mearga pc-ul bine cu ubuntu 11.04 X64 sau sa renunt la idee?

2 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Intel® Core™2 Duo Processor T5500 (2M Cache, 1.66 GHz, 667 MHz FSB) suporta arhitectura pe x64. Instaleaza-l linistit, iti merge.

| kikitzel a răspuns:

Acum cateva zile mi-am instalat unbutu pentru prima data. pentru asta m-am informat inainte. printre altele am inteles ca x32 e mult mai bine de instalat pentru ca se gasesc drivere mai usor. e recomandat x64 pentru cei cu cunostinte avansate, care stiu exact de unde sa ia driverele. oricum, raspunsul e da, o sa mearga instalat x64