| thezbx a întrebat:

Vreau sa-mi achizitionez o camera de supraveghere pentru exterior, dar nu prea inteleg cum o conectez. Daca iau una care nu inreghistreaza pe un card de memorie, aceasta vine cu niste cabluri, unu de alimentare si celalalt este un cablu video din cate am inteles. Dar cum ajung sa o conectez la calculator? Am nevoie de ceva in plus in pc? Am nevoie de ceva aparate care convertesc inainte sa ajunga acel video la calculator sau cum sta treaba? Dau funda

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Camera de supraveghere daca e un model obisnuit, are o iesire video si o intrare pentru alimentare, de obicei 12V, poate mai are si ceva leduri infrarosii care pornesc la intuneric pentru a vedea noaptea. O camera video se conecteaza la un DVR - digital video recorder care e un fel de mini calculator specializat cu linux pe el, care poate inregistra nonstop sau in caz ca e detectata miscarea pe acea camera.

Se poate conecta si la calculator, daca acel calculator are in el placa de captura = un dispozitiv care poate prelua semnalul video de la camera si cu un soft adecvat il poate inregistra pe hard disk.

Placile de captura pot fi in calculator pci, sau in exterior pe USB.

Mai sunt si camere IP care dau semnalul in retea spre un DVR sau spre un calculator. Sunt mai scumpe, au rezolutie mai buna, unele inregistreaza si pe card.

De pe un DVR conectat in retea, se pot vedea inregistrarile si imagini in direct pe calculator, telefon mobil, tablete.

Exemple de DVR si de placi de captura.

http://www.emag.ro/sisteme-dvr---nvr/c

nvr e un dvr numai pentru camere IP
sunt si dvr-uri combinate care suporta orice fel de camere.
Un DVR cumparat, necesita hard disk care se cumpara separat si se monteaza in dvr.

Placi de captura pe USB:
http://www.emag.ro/placa-de-captura-logilink-usb-vg0001a/pd/DHQZSYBBM/

http://www.emag.ro/placa-de-captura-logilink-usb-vg0005b/pd/DPQZSYBBM/

sau in calculator http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/placa-captura-p-4770

Trebuie vazute exact caracteristicile pentru a exista compatibilitate intre camera si dvr sau placa de captura, intre placa de captura si calculator.

2 răspunsuri:
| DevilNight01 a răspuns:

Cauta pe net o firma pentru camere o sa gassesti ca am avut si eu nevoie mai de mult suni si le spui tot ce vrei daca vrei sa tio monteze iei...

| MP77 a răspuns:

Ca sa conectezi o camera la un router trebuie ca acea camera sa fie pe IP. De exemplu acest model: http://www.mprotect.ro/camere-dome-ip-anti-vandal.html
, se conecteaza cu un cablu utp direct la router. Aceasta camera are si PoE, asadar alimentarea camerei se face direct prin cablul utp.