| KingOfShadow a întrebat:

Buna TPU vreau sa-mi reinstalez windowsul dar inainte ca sa fiu sigur am o intrebare
voi lua win 7
Deci cand ma intreaba de partitii daca dau delete la partitiile care imi apr raman partitiile de pe windowsul trecut nu? Sau daca nu cum fac sa imi ramana partitiile de pe windowsul trecut?

9 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Din moment ce dai delete la o partiție ți se șterge (partiția și ce e pe ea).
Dacă îi dai doar format doar ți se șterge totul de pe ea însă partiția nu dispare ci rămâne acolo.
Dacă vrei să modifici dimensiunea partițiilor dai delete și creezi alta iar dacă nu doar FORMAT.

| valentingb a răspuns:

Buna. Daca ai de exemplu partitia c,d,e. Dai delete la o partitie,raman doua partitii, si un spatiu neformatat. Acel spatiu neformatat este inutilizabil,nu s-a sters nimic de-acolo,dar nici nu poti sa accesezi vreun fisier prin procedee normale. De asta, in mod normal, se da Format la partitia C, cea in care in mod obisnuit este instalat Windows-ul. Daca formatezi doar C-ul, D si E raman asa cum le ai acum, cu filme, jocuri, etc.
Optiunea Delete exista pentru a putea transforma partitia in spatiu nepartitionat, si apoi sa o transformi in doua-trei partitii sau pentru a uni doua -trei partitii in una singura.
Inainte de a instala Windows 7, asigura-te ca ai drivere pentru el, macar pentru internet.

| horia2012 a răspuns:

O partitie este ca un stick. O poti atat
sterge cat si formata. Ea va ramane in calculator la fel. Adica daca ai o partitie de 200 GB, chiar daca o stergi
formatezi sau stergi si formatezi TOT
200 GB va ramane.
Deci - Raman partitiile din windows vechi. Poti sa-l instalezi pe C fara probleme. Si poti sa le stergi si pe celelalte daca vrei. Numai ca pierzi tot ce ai.

| pozeanimate a răspuns:

Dai delete la partitia unde este instalat acum windows
ca sa fii sigur ca aceasta este partitia corecta, uite la marimea partitiei cati gb sau go are
daca vei alege corect, celelalte partitii vor ramane asa cum sunt si acum cu toate datele salvate

| KingOfShadow explică:

Deci cand ma intreaba doar sterg partitia in care este instalaw windowsul ( in cazul meu C) dar acea partitie va ramane chiar daca dau delete?

| horia2012 a răspuns (pentru KingOfShadow):

DA. Va ramane chiar daca o stergi. E bine dupa ce o stergi sa o si formatezi.
Formatare sterge absolut tot de pe ea.

| KingOfShadow explică:

Si daca nu o mai formatez?

| dulgherunicu a răspuns:

Daca vrei sa-ti ramena si windowsul vechi trebuie sa faci dualboot

| KingOfShadow explică:

Pai nu vreau sa-mi ramana cel vechi vreau sa-l sterg... tot nu mi-ati raspuns daca sterg partitia unde este windowsul ( C ) tot imi ramane acelasi spatiu pe c si pe d nu? RASPUNS SIGUR