| cozmalau a întrebat:

vreau sa stiu ce boxe mi-ar trebui la statia Sony TA-AX4, sa pot sa tin statia la maxim si boxele sa nu gajaie.

3 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Boxele pot sa distorsioneaze ( sa gajaie) si din cauza amplificatorului. adica sa fie prea slab ca putere si sa intre in distorsiuni. cauta niste boxe duble ca puterea amplificatorului. 100-150w si cu difuzor de 10-12 inch sa ai randament bun sau cu doua difuzoare de 8 inch. distorsiuni pot sa apara si din placa de sunet a calculatorului, regleaza egalizatorul cum trebuie, fa teste, probe eu asa fac pana imi place cum suna si fara pic de distorsiune. si ca un pont : orice boxa distorsioneaza la maxim si orice amplificator trimite macar 0.1% semnal distorsionat cand e dat la maxim, poate sa fie si dynacord..totul tine de reglaje

| horia2012 a răspuns:

Citeste aici:
http://www.hifiengine.com/library/sony/ta-ax4.shtml
100-150W.
Niciodata nu se da un amplificator la maxim din cauza distorsiunilor mari.