| IasminHEHE a întrebat:

Salut vreau sa stiu si eu cu ce ma ajuta statia la boxe(pc) Eu stiu 2 variante 1)Amplifica sunetul.
2) ceva gen daca tu ai boxe de 1000w si statie e de 200 nu poate boxele sa ajunga la 1000? habar am.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai putin, in primul rand, orice boxe de pc au "statie", de fapt, toate boxele au o statie, fie ca e incorporata fie nu, placa de sunet din pc are 1, 5 w aproximativ, deci nu ai putea asculta la ea happy

2 la mana, in 90% din cazuri, puterea scrisa pe icinta este "falsa" adica, sunt niste wati peak, dar pe tine te intereseaza cei RMS, adica cei "reali", cu 1000 w in camera iti cade caloriferul de pe perete happy, cu 60w si un subwoofer eventual poti sa dai party-uri linistit intr-o camera de marime medie.
Nu, daca tu ai boxe de "1000w" si amplificator de 200w, daca acea putere de 1000w e reala, boxele se ard, e prea complicat pentru tine sa iti explic, atata trebuie sa stii, ca amplificatorul ( statia) sa aiba jumatatea din puterea boxelor, sau daca chiar vrei putere, sa fie aceeasi putere, sau poti sa le pui si la un amplificator cu putere mai mare, dar ai grija sa nu le dai prea tare.
sper ca te-am ajutat happy