| LoveStoryLoveYou a întrebat:

Buna TpU. Vreau sa va intreb de ce nu se aude sonorul la PC-ul meu. Boxele functioneaza perfect. Dar cand dau acolo, jos, in bara, la acel sonor in loc sa fie semnul pentru sonor, e un fel de caseta albastra. De fiecare data cand arata acea caseta albastra nu functioneaza sonorul. Cum sa setez caseta albastra? Adica..sa o transform in sonor...Nu stiu cum sa explic. Putin ajutor va rog? Plizz

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Instaleaza teamviewer ca sa pot vedea ceea ce incerci sa explici

| LoveStoryLoveYou explică (pentru gelu1970):

Acum merge. Dar daca o sa mai am probleme o sa-ti trimit mesaj.

| gelu1970 a răspuns (pentru LoveStoryLoveYou):

Ok

3 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

"Caseta" aia albastra este asa-numitul Digital (Optical/Coaxial) Out S/PDIF.

Ca sa explic pe scurt - practic placa de sunet a calculatorului poate sa scoata atat semnal audio sa-l trimiti la boxe cat si semnal audio-digital (se trimite la receivere, aparate audio speciale etc.). Probabil mufa pe care ai legate boxele este o mufa combo - pe aceeasi mufa se scoate semnal audio pentru boxe si semnal optic-digital, in functie de setarea din Control Panel.

Cand pe reglajul volumului apare "caseta" si nu ai sunet in boxe, inseamna ca este setat drept iesire audio acel "Digital out / SPDIF".

Sunt aproape convins ca problema nu apare din senin, ci apare cand scoti-bagi cablul, sau eventual in legatura cu unele aplicatii audio/video.

Mergi in Control Panel (cred ca merge si dublu click sau click dreapta pe volum) si seteaza drept iesire audio default "Speakers", in loc de "SPDIF/Digital". Asigura-te ca ai Audio Output pe "Speakers" si in aplicatii gen Winamp, Media Player, Foobar etc.