| Gabitzu246 a întrebat:

vreau si eu sa imi cumpar placa asta de baza:http://www.emag.ro/placa-de-baza-asrock-socket-775-p5b-d e/pd/EJ002BBBM/

Si nu stiu daca vor merge bagate 4 module DDR2 cu 2 fete (dualside memory):http://www.dc-shop.ro/......1066mhz-l/

Si as vrea sa mai stiu daca aceasta placa de baza este mai buna decat Asus ptkpl/1600.

Dau

3 răspunsuri:
| TrickThis a răspuns:

Da vor merge, poti pune maxim 8 gb, adica 4 placute x2 gb maxim.
In ceea ce priveste frecventa de 1066, ele vor rula la 800 Mhz, nu e o problema.
Nu stiu daca e mai buna decat cea Asus, pentru ca nu cred ca ai scris denumirea ei corect.

Ai procesor pentru placa de baza, sau intentionezi sa-ti faci un sistem nou?

| Gabitzu246 explică (pentru TrickThis):

Am un procesor pentru placa de baza si este unul zic eu bunicel INtel core 2 quad q6600 2,4 GHz si placa de baza pe care o aveam este Asus p5kpl/1600.

| TraceurAlexx a răspuns:

Ce procesor ai? Eu iti recomand sa iei o placa de baza cu DDR3 pentru ca memoriile DDR3 sunt de 2 ori mai ieftine si sunt mai bune... in loc sa dai 360 ron pe 4GB DDR2, mai bine cumperi 8GB DDR3 si dai decat ~200 RON.