| Echaursi a întrebat:

Zilele astea am achizitionat un laptop de la magazinele Flanco si, am observat ca in lateral are 2 jack-uri. La unul este inscriptionat langa jack un microfon [ despre asta stiu ], iar langa are alt jack pe care este inscriptionat o pereche de casti. PE Calculatorul vechi, aveam set de boxe. Aveam 2 boxe voce, si un bass. Intrebarea mea este, ca sa fiu sigur, si cine stie bineinteles, pot conecta boxele pe jackul unde vin si castile? Exista vreo diferenta? Am citit pe internet si m-am speriat, ca s-au ars, ca au pocnit...blabla...
Vreua sa stiu si eu cum sta treaba. Multumesc mult.anticipat.
Poate ca intrebarile mele sunt stupide, in legatura cu laptopul, da' am dat ceva bani pe el, si nu as vrea sa-i fac ceva.
Dau funda. Hug.

4 răspunsuri:
| filipm2001 a răspuns:

Poti sa prinzi linistit boxele la iesirea de casti de la laptop. Nu am auzit sa se arda la nimeni (nici la mine si folosesc de 3 ani u nsistem audio 2.1 cu tub de bass). Ideea este sa nu dai la maxim muzica din laptop si winamp/youtube/media player/etc. pentru ca se pierde calitatea. Lasa din calculator volumul mai mic si dai mai tare din boxa. Succeswinking

| telecomputer a răspuns:

Poti sa conectezi 2 boxe, sistem de boxe 2.1(boxe + bass). Nu se arde nimic, garantat.

| Echaursi explică:

Am uitat sa precizez marca. Marca este Asus K53s

| mihnea2001 a răspuns:

Poti sa conectezi si castile si boxele fara sa se intample nimic in jack-ul ala si eu am laptop si nu s-a intamplat nimic de cand am bagat boxele
funda?