| KLiNK a întrebat:

Am un laptop caruia i s-a stricat jackul unde bag castile. Acum sunt obligat sa ascult muzica in difuzoarele incorporate ale laptopului. Din cate am auzit acolo sunt 2 contacte: unul care opreste boxele incorporate si altul care trimite sunetul in castile bagate in jack. Eu am stricat contactul acela care opreste difuzoarele.
Am auzit ca pot schimba jackul de la microfon cu acela de la casti. Cand bag castile in ala de la microfon sa se auda.
Vreau sa stiu cum pot remedia aceasta problema? Un soft, cum sa opresc difuzoarele laptopului, al jack nou, orice.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Inlocuirea mufei Jack e destul de simpla daca te pricepi catdecat.Ai nevoie de o mufa noua:

http://www.adelaida.ro/images/detailed/0/fc6813113366785424fac188e20c54.jpg

un pistol/ciocan de lipit, sacaz/fludor/cosotor si o pompa de fludor:

http://www.magazin-lustre.ro/usr/products/982-91712.jpg

Cat inlocuirea mufelor casti/microfon nu e posibila deoarece mufa microfon e MONO iar cea pentru casti e STEREO!
Doar inlocuirea fizica a mufei rezolva problema.La un service poate sa coste pana in 50-80 lei, depinde.Mufa prezentata in poza poate sa difere ca model de ce ai tu nevoie.Verifica vizual, poate sa arate si asa:

http://fl1.shopmania.org/......109434.jpg

Ar mai fi o posibilitate de a opri difuzoarele prin scoaterea conectorului ce leaga difuzoarele de placa audio (de obicei o mufa mica alba cu 4 fire 2rosii/2negre)

| KLiNK explică (pentru stlucian):

Multumeschappy. Se observa ca te-ai straduit mult sa ma ajuti. Acum am vorbit cu o persoana apropiata, s-a uitat la laptopul meu si a gasit jackul potrivit.big grin

| stlucian a răspuns (pentru KLiNK):

Pentru putin.De straduit happy sa zicem ca sunt in tema, meseria mea de baza fiind de electronist big grin thumbs up

4 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Cumperi o placa de sunet pe usb.Bagi placa in laptop prin usb si la placa are iesirile pentru boxe