| Any_3777 a întrebat:

Buna tuturor.Am si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta.Am cautat raspunsuri pe net si am incercat sa rezolv singura dar nu am reusit.Deci:vreau sa reinstalez calculatorul, introduc cd-ul in unitate dar cand imi cere sa apasa orice buton nu imi merge tastatura.Am bagat si alta tastatura si degeaba la fel imi face. Daca incerc sa intru in bios imi cere parola iar eu nu am setat nici o parola.nu mai stiu ce sa fac, va rog daca stie cineva vreo soluţie sa ma ajutati si pe mine.Va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| valentin75 a răspuns:

Salut! Sunt multe chestii care te pot impiedica sa reinstalezi sistemul de operare. Nu ai spus ce sistem de operare vrei sa instalezi! Pentru inceput ar trebuie sa ai un cd/dvd bootable (depinde de sistem), trebuie sa intri in bios si sa setezi first boot dvd-ul, restart; introduci dvd-ul bootable, restart, porneste de pe el, in continuare urmeazi pasii, e destul de intuitiv, nu e greu, e foarte simplu. Inainte de a formata trebuie sa-ti slavezi datele din computer (poze, filme, documente etc.). Ai grija la formatare sa nu pierzi datele (daca ai asa ceva in computer). Sa-mi zici ce sistem de operare vrei sa instalezi!

3 răspunsuri:
| Any_3777 explică:

Pai imi cere parola cand vreau sa intru in bios.Tot eu mi-am instalat windows-ul dar nu am mai patit asa ceva

| Any_3777 explică:

Am rezolvat.Mersi oricum

| Andrei_Balaban_1985 a răspuns:

Incearca sa instalez windows-ul din windows. e cam greu sa imi dau seama despre ce e vorba fara sa am calculatorul in fata. in timp ce esti cu calculatorul deschis, pune cd-ul in cd-rom si deschide-l. incepe instalarea de acolo. e mai simplu.