| Bossdeanonim12 a întrebat:

Salut! Am o problema cu calculatorul, vreau sa reinstalez windows ul si nu pot intra in Bios deoarece am black screen. Efectiv cand incerc sa intru in bios imi apare ecran negru si nu pot face nimic. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pc ul intra asa
-da semnal video prin vga -trecel pe vga
-verifica cpu,ram, unitatile optice, hardul -deconcteaza ram, harduri pe rand, bateria bios

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Verificarea placi video

4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

De ce ai nevoie să intri în BIOS? Folosește tasta funcțională (F2, F8, F10 sau F12, de regulă, sau la unele calculatoare tasta Del) ca să îți apară meniul din care alegi de pe ce dispozitiv să pornească. Dai pe DVD sau USB, depinde de ce mediu de instalare ai și începi instalarea.

| Bossdeanonim12 explică (pentru adryang78):

N ai inteles, deci cand incerc sa intru in bios cu tasta, imi intra dar imi da black screen, practic calculatorul functioneaza in bios (cred) dar nu am imagine. Deci nu pot kntra in bios deoarece imi da imagine negra camd incerc sa fac asta.

| adryang78 a răspuns (pentru Bossdeanonim12):

Scuză-mă, dar tu nu m-ai înțeles. happy
BIOS e una, meniul de boot este alta.
În BIOS poți face diverse setări (parolă la pornire, overclock, data, ora, ordinea mediilor de boot, anumiți parametri de funcționare etc.) Meniul despre care vorbesc este basic, îți apare doar o listă de dispozitive (hard, DVD, USB) și alegi de pe care să pornești. Atât.
Asta, ca soluție să poți instala Windows. Dar de ce nu-ți apare BIOS, aici nu pot să te ajut, îmi pare rău.