| cristina d a întrebat:

As vrea sa-mi achizitionez un calculator bun(mai exact o unitate si un monitor), performant, nou, si nu prea ma pricep la IT, dar vreau unul pe care sa nu trebuiasca sa-l schimb peste vreo 3-4 ani(cred ca ma intelegeti despre ce vorbesc). Cine-mi recomanda unde sa caut si la ce sa ma uit ca e important sa aiba, adica memorie de cat, placa video...si chestii de genul asta.Please ajutati-ma! P. S. Iar pretul sa fie intre 20 si 25 de mii de lei.

Răspuns Câştigător
| andreivmarin a răspuns:

O sa iti dau un sfat: nu exista PC care sa te tina atat de mult timp.
ca sa pastrezi nivelul de performanta trebuie consistent sa schimbi componentele.
In magazine gasesti ceva in genu dar nu te-as indrum acolo, sunt prea scumpi.
trimite-i un mail tipului astuia cris_gheos@yahoo.com, spune-i ca ai mailul de la andrei si in primul rand spune-i pentru ce iti trebuie
winking bafta

7 răspunsuri:
| Ana213 a răspuns:

Cea mai buna alegere e : saitul E-mag, mi-am comandat si eu si sunt seriosi si au produse bune si ieftine.
Uite aici ceva bun :http://www.emag.ro/......p271738695

Sper sa nu am probleme pentru publicitate, ca am facut public saitul insa nu e spam sau mass.

| Incubus a răspuns:

Hai sa-ti spun ce cred eu:in aprox 18 luni calculatoarele se schimba radical, deci sa te tina 3-4 ani... tu trebuie sa-ti iei unul care sa te satisfaca (la performanta)deci doar daca esti nemultumita de cel pe care il ai iti recomand sa-l schimbi total sau partial, monitor este bine sa ai unul cu cristale sau cu leduri(cel cu tub iti afecteaza ochii, firma tu o alegi doar sa iti placa)deci daca esti multumita de el lasa-l asa ca poate acum iei ceva de top la pret mare care peste doar 2 ani va fi mult mai ieftin, daca esti nemultumita de doar anumite 'chestii' de la el se poate rezolva si mai ieftin si cu restul poti cumpara periferice care cred ca le vei aprecia
imi trimiti un mesaj cu ce configuratie ai si ce nemultumiri ai la el si iti pot da niste sfaturi(configuratia completa o afli din start_run_scri in casuta: dxdiag si iti va aparea tot ce vrei sa stii despre calc)in rest faci cum vrei dar dupa felul mesajului nu cred ca iti trebuie ceva nou

| djhateme a răspuns:

Ai cam avea nevoie de asa: HDD Samsung 500GB, 7200RPM, 16MB, SATA, Procesor Intel® Pentium® Dual Core E6500 2. 93 GHz, socket 775 Box, Placa video Galaxy nVidia Graphics Plus KFA2 GeForce CUDA 9500GT 1GB DDR2 128bit, HDTV, Dual DVI, PCI-E (PCI, PCIE, AGP si iti poti lua una mai puternica daca doresti pentru jocuri), Placa de baza Gigabyte H55M-UD2H, socket 1156, doua memorii de 512mb, sau daca tine placa de baza, 2 de 1gb, sau chiar 2 de 1gb(SDR sau DDR), Sursa ATX Delux, 450W, Placa de sunet Creative Sound Blaster Audigy SE, 7. 1 surround, bulk(sau o placa 5. 1 eventual, in functie de ce difuzoare ai), un DVD-Writer, o tastatura si un mouse optic si te-ai scos. Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu.Multa Bafta si Succes

| Silviu591 a răspuns:

Http://www.emag.ro/......uxGaming3D

doar unitatea.si mai gasesti tu un monitor mai mic. la un pret mai bun :)

sau mai consulta ofertele de pe emga...

| Asdfghshds a răspuns:

Http://www.compieftin.ro/
eu de aici mi-am luat, sunt componente din germania, nu ai porbleme cu ele, si e cel mai bun pret dupa piata.

| yonnutz17 a răspuns:

Fi atent ar trebui sa iti ei monitor PHILIPS de 19 inci placa de baze de 1 G GTI iar memoria sa o aiba in jur de 300 KB iar in rest mai vezi. sper ca te-am ajutat

| smeker323 a răspuns:

Daca vrei un PC la 3-4 ani sa tina iti recomand, placa AMD Radeon HD 7990 6GB GDDR5, 32 GB ram, procesor Intel Core i7 3770k (toate astea te costa cam 3.000 euro). happy