| Gabriel_Maxim_1994 a întrebat:

Ma puteti ajuta?

De curand am intampinat o problema cu sistemul audio pe care il am:Logitech X-530.Problema sta in felul urmator:se aud pocnituri in boxe,in cea principala si cea centrala(pe ele le am cel mai aproape si le aud cel mai bine),pocnituri pe care nu le-am sesizat pana de curand.

Explicatia pe care am gasit-o este ca instalatia electrica a noii mele locuinte,respectiv o camera de camin, nu este in regula(acasa nu am avut asemenea problema; am sistemul de 4 ani; nu are absolut nicio problema).

Cand il conectez la laptop se aud aceste pocnituri. Dupa ce am consultat diverse forumuri am luat in considerare cele discutate si am incercat diferite solutii:
1.Am scos sistemul din priza in care era si l-am conectat la alta priza; problema (pocniturile) persista.
2.Am scos alte consumatoare de curent din priza (microundele)(frigiderul nu-mi pot permite sa-l scot din priza laughing ); problema persista.

Am citit,dupa cum am mai spus,ca problema ar putea fi : de la instalatia electrica a locuintei; de la prize; de la placa de sunet a pc-ului (am laptop nou, nu cred ca asta e problema).

La instalatia electrica nu pot umbla.Pe un forum,un user destul de priceput,din moment ce era electrician,a mentionat ca problema ar avea o explicatie in faptul ca in momentul in care,sa spunem frigiderul porneste functia de racire /dezghetare,se produce o fluctuatie de curent si de aceea zgomotele(pocniturile) nu se aud tot timpul, ci numai in anumite situatii(lucru observat si de mine).

Am ales sa reinstalez driverul audio al laptopului..problema persista.

Ce am observat este ca pocniturile apar numai cand am sistemul e conectat la laptop(dupa cum am spus mai sus,nu tot timpul se aud pocniturile,desi e conectat sistemul la laptop).
Cand jack-ul e scos sau conectat la telefon nu se intampla nimic.

Cunoasteti o explicatie exacta si o solutie la aceasta problema?

Si daca ati putea sa-mi spuneti,in caz ca aveti informatii concrete,daca in cazul unui "sut de curent" laptopul poate avea de suferit(praji/arde etc etc) daca nu are bateria in el, dar e conectat cu cablul de alimentare in priza? (adica direct la priza...ca un desktop)

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Cu sistemul audio.Problema este normală de la instalația electrică. Pocniturile astea se aud și dacă tu nu ai nici un consumator în priză, dar vecnii au, și fluctuația se transmite în tot blocul.Deci electricianu avea dreptate, dar nu a explicat cum trebuie, la care se adaugă că tu folosești laptop-ul neconform.
Cu laptop-ul.
Îl mai vrei întreg? dacă da, NU-l mai exploata neconform 1 happy.
Bateria funcționeaza ca un amortizor în caz de șocuri electrice, deci pe direct îl vei arde la prima supratensiune.
Laptop-ul se folosește pe baterie până acesta se descarcă complet(îti zice că edescărcată) apoi se cupleaza încărcătorul PRIMA în priză și APOI la laptop, nu invers ca românu, asta ca să nu riști să șochezi circuitu de încărcare.
Asta înseamnă exploatare conformă.
Succes

| Gabriel_Maxim_1994 explică (pentru DeyCj):

Si cand ma joc, de exemplu, trebuie sa tin laptopul conectat la priza. dupa cum cred ca stii, altfel merg jocurile daca esti conectat la curent fata de bateria lui.Deci cand ma joc sa tin totusi bateria in el, cu toate ca apare: 97%available (plugged in, not charging).
Cu bateria nu m-am priceput niciodata, cu ciclurile de incarcare-descarcare si lucruri de genul.Ce stiu e ca atunci cand te joci jocuri pe laptop cu bateria in el, ea se incalzeste...ca de, tot laptopul se incalzeste, desi am un cooler bunisor as spune, iar datorita incalzirii, ea se deterioreaza; asa intelesesem la un moment dat thinking ma poti lamuri cu bateria cum sta treaba? desi e off-topic intrebarea.

| Gabriel_Maxim_1994 explică (pentru DeyCj):

Nu transformatorul bateriei ar trebui sa regleze socurile de curent?

| DeyCj a răspuns (pentru Gabriel_Maxim_1994):

Jocurile nu-s create pentru laptop-uri ci pentru desktop-uri.Aceste aplicații că tot programe îs și și ele suprasolicită hardware-ul laptop-urilor, de aceea se supraîncalzește și în timp îl vei strica.
De asemenea o să vezi ca dacă schimbi așa numitul plan de energie9de la battery) din balaced în High performance, o să vezi ca conectarea la priză nu are nimic de-aface cu gaming-ul.
Cu ciclurile de încărcare-descărcare:
Procedeul e identic ca la telefonul mobil, deoarece și laptop-u este un dispozitiv mobil, deși nu e miniatură.
Adică: lași să se încarce indiferent dacă e pornit sau oprti si când bateria se încarcă(apare că-i încarcat) deconectezi încărcătorul, și tot așa.

| DeyCj a răspuns (pentru Gabriel_Maxim_1994):

Încărcătoarele moderne nu mai au transformatare ci o rezistență ce șuntează bornele de alimentare de la 220v.era bine de aveau transorfmatoare pe role că da atunci suprasarcina pușaca primaru.

| Gabriel_Maxim_1994 explică (pentru DeyCj):

Si solutie pentru problema mea?

| DeyCj a răspuns (pentru Gabriel_Maxim_1994):

Un UPS, da costă de nu-ți mai trebuie sau un alt sistem audio.succes

7 răspunsuri:
| Gabriel_Maxim_1994 explică:

Am uitat sa mai spun ca pocniturile persista chiar daca laptopul e inchis si sistemul e conectat la laptop.