| LaurikusDiDi a întrebat:

va rog ajutati-ma cu un sfat ceva! Funda.
Am un aparat foto digital de la firma Pentax...de la un timp, atunci cand vreau sa fac poza imi scrie : lens error 0x04110000 si se stinge singur. Oare este stricat? Problema este ca intr-un fel se blocheaza cateva secunde inainte sa imi apara acea eroare si se vede aburit si nu ma lasa sa intru la setari sau la altceva, deci se blocheaza si se stinge singur sad. ajutati' ma va rog ( cardul nu cred ca are o pb, este formatat si tot ce trebuie si bateriile noi...)

3 răspunsuri:
| adrian_5886 a răspuns:

Verifica daca nu a intrat mizerie intre tuburile de la lentile(nu stiu cum se numesc). Poate pentru ca nu se deschid complet lentilele. Sper ca te-am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lentilele ar putea sa fie blocate ori defect al circuitului care le comanda.
Asta se intampla de obicei daca a suferit un soc fizic aparatul, cum ar fi caderea lui ori lovirea de un corp dur.
Nu ai spus ce fel de aparat ai, insa de obicei costul lentilelor este circa 75% din valoarea aparatului, din pacate asta in Romania.
Cumpararea unui complex de lentile de la un aparat de ocazie este inutila, lentilele trebuiesc calibrate la montare necesitand un echipament special, are un grad de dificultatre foarte ridicat si complex.
Mai exista sansa sa-ti fi intrat pietricele ori alte mici corpuri si blocheaza lentilele sa iasa ori capacele de protectie, mai multe nu pot spune pentru ca nu vad in fapt obiectul pentru a interpreta corect o posibila cauza.

| LaurikusDiDi explică:

Buna Critical aparatul meu este PENTAX Optio E 60... Ce ma sfatuiesti sa fac? unde sa il duc? Il am de aprox 3 ani, si ma gandesc ca garantia lui deja a expirat. Lam luat din spania, si pentru el nu fac un drum pana acolosad