| Lupuleasa_Mihai_1999 a întrebat:

Vreau sa imi bag internet de la Digi pentru ca am inteles ca este foarte bun. Intrebarea este daca e vreo problema legata de locatia unde stau. Judetul. Neamț, Comuna Farcasa.

Si vreau sa stiu daca trebuie platita montarea.
Funda!big grin

Răspuns Câştigător
| alexandru0995 a răspuns:

Da este bun digi, in legatura cu platitul nu platesti nimic deoarece ei isi atrag clintii, un pahar de suc sau de bere este de ajuns bafta cu netul foarte bun

| Lupuleasa_Mihai_1999 explică (pentru alexandru0995):

Foarte tare. Mersi! Abonamentele sunt pe 2 ani?
Si am vazut ca este si un router care il platesti chirie, dar nu stiu pentru cat timp. Stii?

| alexandru0995 a răspuns (pentru Lupuleasa_Mihai_1999):

Da pe doi ani..sincer iti cumperi tu un router la vreo 30 de lei tp linc se numeste si nu mai platesti nici chirie si il ai toata via bineinteles cat il ti tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lupuleasa_Mihai_1999):

Un an este perioada minima contractuala, pentru conectarea gratuita, daca vrei sa te dezabonezi mai rapid de un an, vei plati taxa de 100 lei pentru conectare.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Singura problema este ca Digi (RCS-RDS) sa aiba infrastructura in zona (strada) ta.
Daca ai deja vecini la care deja s-a conectat cablaj de la ei, atunci ai sanse mari sa-ti monteze relativ repede.
Intereseaza-te la caseriile Digi, ei iti vor putea spune daca au posibilitate tehnica sa-ti monteze linia si cand.
Nu trebuie sa platesti instalarea, doar eventual o diferenta mica in caz ca doresti sa se monteze cablu mai lung sau alte elemente, suplimentare standardului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Orice se plateste Bula la ei, crede-ma, vorbesc din experienta, desi sunt client de foarte mult timp la ei, oriunde am facut o noua instalare sau orice de genul, am platit fiecare leu in parte.
De la o simpla mufa la 1 metru de cablu fie el si pentru rj45 upt8 si etc.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

La Digi ai pachetul de instalare gratuit, care contine aparatura (decodor digital/fibra), cate un cablu de conexiune (pana la 5m) + mufe la cate un aparat TV sau PC.
Daca ai preferinte suplimentare, platesti materialele ce sunt in plus, eventual si ceva manopere suplimentare, daca e cazul. Toate plusurile vor aparea pe prima factura, dar preturile sunt f. mici fata de comert.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

N-as vrea sa te contrazic Bula, pentru ca stiu ca ai si tu posibil de la ei, cunosti si tu foarte bine anumite situatii, dar in cazul meu si al altor prieteni de-ai mei, a costat fiecare mufa/cablu maxim 5 metri, repet orice, a costat bani, mi-a trecut pe foaie totul. Stii ce nu mi-a fost trecut, cablarea efectiva din stalp, pana in casa, aceea, nu, dar in rest, orice mufa din casa si orice pe foaie frumos.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate.
Sunt si chelneri care aduna la nota de plata data si ora servirii happy
Poate si baietii au scris pe lista...

La mine, precum si la alte cunostinte, s-a procedat cum am scris. De fapt, chiar inainte de instalare m-au informat la fel, la incheierea contractului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe site-ul lor oficial spune clar ca, pe comuna ta serviciile de internet nu sunt disponibile, nici macar Fiber Popular 20, asa observ eu.
http://www.rcs-rds.ro/acoperire-servicii
Poti sa ii suni, si te interesezi exact cu privire la aceasta caracteristica, poate cine stie, s-o fi investit in infrastructura!
Cat despre costuri, orice se plateste, de la 1 metru de cablu, pana la o mufa. Nu pe loc, ci pe urmatoarea factura.