| criskiss50 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o placa de baza (val. maxima de 300 de lei) astfel incat sa am 2 sloturi pentru RAM si socket de 1155 si un procesor.acum ce procesor imi recomandati pentru gaming.Din cate am vazut eu i5 este pentru gaming (procesorul sa nu depaseasca 1000 lei). Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

De ce 1155? De ce nu 1150 ca e un socket mai nou, si punem i5 haswell
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/696425/

| criskiss50 explică (pentru Me2):

Ce nota ai dat pc-ului cu tot ce ai spus tu + o placa video AMD Radeon HD6850 pentru gaming.si cam ce placa video are trebui sa imi iau pe viitor.De la AMD, Nvidia, etc.(pret:800-900)

| Me2 a răspuns (pentru criskiss50):

Ce rezolutie are monitorul tau, daca are rezolutie mare, full hd ar trebui sa iei un procesor mai slab (nu cu mult) si o placa video mai puternica, in gaming pe fullhd Placa video face toata treaba, procesorul o sustine de la spate
Pe rezolutie mica se schimba treaba, procesorul face toata treaba iar placa video il ajuta doar

| criskiss50 explică (pentru Me2):

Chiar ca esti IT Expert.bai,nu imi dau seama, adica eu am monitorul de mai bine de 6 ani si nu face inca fite.ii 4:3.In concluzie sigur nu e HD.da na, acum eu am rezolutia de 1280x1240... parca.

| criskiss50 explică (pentru Me2):

Apropo,din cauza ta am facut comanda...si e numai vina ta.Glumesc.Totusi mersi pentru informatii si ca m-ai ajutat.

| Me2 a răspuns (pentru criskiss50):

Vad ca rezolutia e destul de mica, pentru rezolutia aia iti recomand un hd7770/7790,mai mult de atata nu are rost sa cumperi pentru ca nu isi va dezvalui adevarata putere pe rezolutia aia micuta
Deci, pentru rezolutia ta alegi una dintre astea 2, in functie de buget
http://www.pcgarage.ro/placi-video/asus/radeon-hd7770-1gb-ddr5-128-bit/
SAU
http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/
A doua e putin mai buna, si nu foarte scumpa, pe monitorul tau duce orice joc pe rezolutie maxima, detalii high poate unele chiar ultra daca nu exagerezi cu AA/AF
Numai bine :)

| criskiss50 explică (pentru Me2):

Faza e ca pe 27 iulie e ziua mea si ca, cadou am vrut un procesor nou, numai ca nu se potrivea pe placa de baza...asa ca a trebuit sa schimb astea si totul pe banii parintilor (dau si eu 6-7 milioane) asa ca daca imi iau o placa video o sa fie de Craciun.si pana atunci se va schimba treaba cu placile recomandate de tine.chiar cand o sa fie sa imi iau placa video ce firma sa fie?

| Me2 a răspuns (pentru criskiss50):

Nu prea conteaza brandu, ci bugetul disponibil si cea care are pretul/calitatea/performanta cea mai buna

| criskiss50 explică (pentru Me2):

Am o problema.Mi-am bagat windows 7 si la physical memory la Task Manager, este folosit 27%. Acum, inainte de a instala, la crearea partitiilor a aparut o problema.Deci,eu am 2 HHD:1-250 GB si al doilea-250 GB.Pe primul am creat eu 2 partirii, iar la al doilea a aparut problema.Deciin loc sa apara 230 si ceva de GB a aprut ca 2 partitii a HHD.unu de 96 GB si celalalt de 135 de GB.Cand am dat New pe ala de 136 de GB mi-a aparut o eroare.am scris pe google despre acea eroare si mi-a aparut o rezolvare, oleaca peste medie ca dificultate pentru mine, dar CRED ca m-as descurca.rezumatul solutiei:cand apare selectarea limbii la boot-area Windows-ului tii apasat pe Shift (parca) si dupa apesi F10 (parca)si apare o fereastra neagra scrii in ea diskmanagement parca... dupa alte etape dai cleandisk...si dupa am uitat.Stii tu care ar fi solutia pentru cei 135 de GB al HHD si solutia pentru Physical Memory? (exemplu acum pe google chrome este folosit 40%, a da am 4 GB RAM)

| criskiss50 explică (pentru criskiss50):

Cand dau la Task Manager si dau show processes from all users imi apare o gramada de procese si am in total 55.cand de fapr sunt fix 15... WHAT THE FUUUUU-.

21 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Revin imediat.

| Seby90 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-b75-d3v/

http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-3570k-34ghz-box/

Procesorul e mai scump ca ai corele unlocked, placa de baza ti-am oferit cu dual chanel x2.

| Me2 a răspuns (pentru Seby90):

Ai pus un procesor special pentru overclock, iar placa aia de baza habar nu are de asa ceva

| Seby90 a răspuns (pentru Me2):

Poate face upgrade pe viitor? Cu ce te deranjeaza daca are un buget maricel?

| Me2 a răspuns (pentru Seby90):

Nu ma deranjeaza, doar am spus ca de ce ai pus procesor overcloackabil pe o placa de baza care nu stie de OC... putea sa fie o placa de baza cu chipset z77
Si inca ceva, nu inteleg de ce recomanzi ivy bridge cand exista haswell...o platforma absolut noua

| Seby90 a răspuns (pentru Me2):

In 300 lei vrei z77?

| Me2 a răspuns (pentru Seby90):

Nu, dar macar nu trebuia sa pui procesor cu k in coada.ok hai sa terminam discutia

| criskiss50 explică (pentru Me2):

De ce procesorul recomandat de tine este mai ieftin decat celalalt? adica eu m-am uitat numai la acel "k" si am observat ca e mai mare nr de la procesorul tau... oricum cred ca acel whishlist pe care l-ai trimis va fi castigator

| criskiss50 explică (pentru Me2):

Scz.am observat tarziu ca procesorul recomandat de tine nu are "k". desi poti sa-mi zici si mie o placa de baza care este capabil sa faca overclocking?

| Me2 a răspuns (pentru criskiss50):

Pai,pentru a face OC ai nevoie de un procesor cu K in coada, de la 1.100 lei in sus, apoi o placa de baza cu care poti face OC calumea de la 400 lei in sus, si iti trebuie experienta, sa umblii la voltaje la frecvente. Si pe deasupra iti trebuie un cooler pe masura, ca daca faci OC pe coolerul stock prajesti procesorul
Wishlistul care ti l-am recomandat eu eu zic ca e bun, sunt noile procesoare de la Intel numite Haswell pe socket 1150, sunt cu 10-15% mai performante ca ivy bridge, da daca te uiti atent mai ieftine
Deci, daca cumperi ce ti'am recomandat eu nu ai nevoie de OC, merge orice joc posibil fara sa se streseze, alaturi de o placa video decenta

| criskiss50 explică (pentru Me2):

Mersi mult, esti tare.

| supermamici a răspuns:

Ca si procesor acesta: http://bit.ly/intel-i5-gaming-cpu.

Se comporta super pe acaesta placa: http://bit.ly/13NVPg4 care iti suporta pana la 16gb de ram. Vine si cu video integrat.