| Illuminati2016 a întrebat:

Vreau sa îmi cumpăr un laptop in curând și as vrea sa stiu daca pot sa folosesc licența de Windows 10 de pe laptop-ul meu spart și să o folosesc pe laptop ul nou prin opțiunea Troubleshoot,și după care sa dau acolo că mi-am schimbat placa de baza, oare as putea? windowsul a fost activat cu o lienta de win8.1

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mutarea licenței pe alt calculator ar obliga firma care a instalat sistemul de operare să asigure suportul pentru o configurație pe care nu a creat-o, cel puțin potențial. Cum în lume există zeci de mii de firme care asamblează calculatoare și preinstalează Windows OEM, livrând multe milioane de PC-uri, licența Microsoft OEM trebuie să asigure o protecție la nivel juridic și practic acestor firme.
Acesta este motivul pentru care un produs Microsoft preinstalat OEM pe un calculator nu mai poate fi mutat, conform licenței, pe alt calculator.
Daca licenta este FPP (Full-Package Product) nu ai probleme. Merita sa incerci!