| Floria_Maria_Natalia_1987 a întrebat:

Buna, vreau sa ma conectez la yahoo dar nu mai am numarul de telefon vechi si nu merge, ce pot face? Ma poate ajuta cineva?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cere cod de deblocare pe adresa ta de e-mail alternativ sau raspunde la intrebarile secrete (daca ai setat asta la contul Yahoo).
Daca nu, ia-ti adio de la acel cont si fa-ti unul nou.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu l ai păstrat vechiul numar? Incearca cu adresa din buletin domiciliu poate merge.

| anonimg a răspuns:

Când schimbi numărul din telefon, îl schimbi și în email, Facebook și toate cele.
Cu adresa de email de la Google sincronizează adresa de yahoo. Dacă merge; dacă nu, dă-l încolo că nu este moarte de om.
Și mie îmi cere să atașez numărul de telefon la adresă; dar refuz de fiecare dată.

| dannyel86 a răspuns:

O adresa de mail alternativa trecuta in contul respectiv te poate ajuta sa recuperezi accesul la mailul dorit.
Daca nu ai pus decat un numar de telefon sau nu iti mai amintesti raspunsurile la intrebarile secrete, contul e compromis si nu mai poate fi accesat. Trebuie sa faci altul nou, pe care sa-l protejezi mai bine.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

În cazul în care ai uitat adresa de email sau parola, Yahoo oferă trei modalități de a-ți recupera contul:
1. Îți trimite un cod pe telefon – opțiune pe care tu nu o poți folosi pentru că nu mai ai acces la numărul respectiv.
2. Email alternativ – atunci când ți-ai făcut contul poate ai trecut un alt email de-al tău sau a unei alte persoane. Vei primi un cod pe acel email, presupunând că ai acces la acea adresă de mail.
3. Întrebare secretă – stabilită de tine cel mai probabil când ai creat contul. Se va afișa întrebarea aleasă de tine și va trebui să dai același răspuns pe care l-ai setat inițial.

Dacă nu poți folosi niciuna dintre opțiunile de mai sus, este posibil ca dacă te-ai logat în trecut cu acea adresă de email de pe calculator, parola și emailul să fie salvate în browser. De exemplu, în Chrome, în partea din dreapta sus dai click pe profil (literă sau poză într-un cerc) -> Parole și poți vedea ce parole sunt salvate, implicit username-ul aferent acelor conturi.

Sperăm să reușești să folosești una dintre variantele de mai sus. În viitor încearcă să setezi o parolă care să fie greu de uitat și să te asiguri că ai setate și actualizate toate opțiunile de recuperare și verificare ale contului.

| valerica1984 a răspuns (pentru Ora de net):

Salut, si mie daca imi da doar varianta cu numar, alta nu pot alege, la un mpment dat imi mai dadea varianta sa imi trimita notificare pe telefon printr-o alta aplicatie yahoo, dar nu imi vine nimic, a ramas doar numarul la care nici eu nu mai am acces la el