| sltlp a răspuns:

FACEPALM
1. La ce iti trebuie placa aia de baza? Ai de gand sa pui 2 placi video? Ai de gand sa pui alte 4 placi pcie? Daca nu, dai banii de POMANA.
2.Dai fff multi bani pe ssd? Ce vrei sa faci cu el?
3. Ai ales un ram prost. Nu inteleg de ce toti aleg asa ceva. procesorul oricum nu iti da voie la mai mult de 1600mhz. Memoriile alea nu pot decat sa te incurce cand ai sa vrei alt cooler.
Sursa pentru sistemul ala e cam mult pus. Sistemul ala consuma maximum 150W...
Placa de sunet la ce iti mai trebuie?
Si pe carcasa vad ca vrei sa dai multi bani. Numai pe placa video dai resturile. Ai sa vezi tu gaming serios pe naiba. Dai banii aiurea... Ori sistemul e facut la misto, ori nu stiu ce sa spun. Ce te "afecteaza" direct in jocuri e cantitatea de ram(recomandat 8, mai mult nu are sens) procesorul si cel mai important, placa video. Ce performante ai tu acolo cu 3200 lei, in gaming, pot sa depasesc si cu 2000 lei dar cu piese alese mai "inteligent"(drept ca nu as pune ssd).
Cu mici ajustari: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/994579/ placa de sunet scoasa, 8gb ram, am mai scazut pe unele locuri ca nu avea sens, si am axat mai mult pe gaming daca tot vrei, cu gpu mult mai puternic.

| angeloecelmaitaredinparcare explică (pentru sltlp):

Scuze man as cam n00b la astea ma poti invata?

| sltlp a răspuns (pentru angeloecelmaitaredinparcare):

Pai spune ce sa te invat...

| angeloecelmaitaredinparcare explică (pentru sltlp):

Cam tot ce e legat de componente ce trebuie sa stiu si ce se potrivestr, daca se ptorivesc de astea

| sltlp a răspuns (pentru angeloecelmaitaredinparcare):

Legat de compatibilitate nu-i mare poveste. Prima data verifici skt-ul, si apoi site-ul producatorului in lista de procesoare suportate de placa de baza.
2. Comparatie intre chipset-urile pe 1150: http://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1150#Original_Haswell_chipsets cele de la z87 sunt doar pentru procesoarele K. In rest, performanele sunt egale, doar ca difera ce scrie acolo.
La cpu, nu prea am ce sa iti spun, decat sa te orientezi la ceva cat mai nou. Gaming-ul nu necesita procesor de 1500 lei si placa video de 300 ca ala numai gaming nu e. De obicei placa video trebuie sa fie cat procesorul si de pana la 2-3X mai scumpa placa video decat procesorul. La hdd nu am ce sa iti zic, decat ca e recomandat sa te uiti la garantie, sa fie cat mai mare. Performantele lor sunt aproximativ egale. hdd-urile cu 5400rpm is mai silentioase, dar si nitel mai lente. La ram nu te uita la frecventa. Cauta memorii mici(Ca si inaltime ma refer) si cu capacitate cat mai mare, 1600mhz e destul ca procesorul oricum nu stie mai mult. 8gb ajung.
Placa video e cea mai importanta daca tot spui ca vrei gaming. Placa mai performanta=performante mai bune=fps mult mai multe. Aici e mult de spus, dar ideea e ca nu prea te poti orienta dupa specificatii sau memorie. Conteaza procesorul grafic. Nu conteaza specificatiile deoarece nu te ajuta cu nimic daca in cifre e super si practica e praf. La sursa doar sa te orientezi sa fie cu certificare, eficienta si pfc activ. De asemenea, producatorul mai conteaza, ca un producator mai serios ca re sa zicem ca ofera 450W in 200 lei e clar ca is mai ok, sau mai bine zis, ai mai multa incredere decat 800W in 200 lei. Ideea e ca acuma sa iei sursa de top gen producatori seasonic sau bequiet ii mult prea scump. Dar ce am pus eu, sau tu(Desi la tine e mai scumpa) e totusi foarte ok, adica nu o sa ai probleme. SSD-ul eu personal l-as scoate dar daca tu l-ai pus, am pus si eu in configuratie. Ala e opional, si eu nu prea as pune deoarece in 2-3 ani deja vitezele sunt la jumatate. Un hdd are cam aceleasi viteze dupa 2-3 ani. Placa de sunet nu iti trebuie deoarece cea integrata e destul de ok. Sau daca tot vrei, si ai un sistem audio zdravan(1000+ lei) atunci iei. La carcasa tine si de preferinte pana la urma. Desigur ca, conteaza cat de spatioasa e, daca are filtre etc. Dar am scazut deoarece nu te ajuta prea mult sa vezi ca ai o carcasa cool dar performantele peste 3 ani sunt deja scazute.
Eu am pus in configuratie acolo cam tot ce ai vrut(adica ssd) si am ales componentele ca sa fie mai ok in gaming. Daca s-ar renunta la ssd, as pune un gpu si mai performant in special.

| angeloecelmaitaredinparcare explică (pentru sltlp):

Ai fb? daca da cautama angelo angelo mersi de ajutor meriti sa fi in top 10 utilizatori

| sltlp a răspuns (pentru angeloecelmaitaredinparcare):

Vezi in profil ca am o adresa de facebook eu.

| angeloecelmaitaredinparcare explică (pentru sltlp):

Imi poti da cerere?

| sltlp a răspuns (pentru angeloecelmaitaredinparcare):

E pagina... la pagina nu pot da cerere.

| angeloecelmaitaredinparcare explică (pentru sltlp):

In fine scuze

14 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ai aruncat pra multi bani pe placa de baza, la fel si pe sursa. Placa video, se putea si mai bine, nu este foarte stralucita, dar daca vrei sa te joci si ce va mai aparea in continuare in materie de jocuri, eu in locul placii tale de baza, placa video si de sursa, le-as inlocuii cu astea :
Placa video : http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/
Placa de baza : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/b85m-hds/
Sursa : http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/zm500-lx-500w/
Si este mult mai ok decat ce ai tu acolo, cu performante mult mai bune in gaming.

Bft!

| angeloecelmaitaredinparcare explică (pentru Jipa95):

Jipa team sunat

| Jipa95 a răspuns (pentru angeloecelmaitaredinparcare):

Nu raspund la numere necunoscute tongue

| angeloecelmaitaredinparcare explică (pentru Jipa95):

Scuze nu pot da 2 funde da mersi pentru ajutor

| angeloecelmaitaredinparcare explică (pentru Jipa95):

Te sun acum si ma adaugi angelo? ca vad ca sti de pc