| ScaryBum a întrebat:

Am achizitionat recent o memorie ram Kingston 1333MHz de 2 gb pentru pc-ul meu si bineinteles ca imi citeste doar 64 mb din 2 gb. mai am o memorie de 4 gb Kingmax de 1333 MHz dar pe aia o citeste fara probleme. Pc-ul meu este limitat la 8gb, udate de bios am facut altceva nu stiu ce sa mai fac. Va rog ajutor. Dau funda + vot

5 răspunsuri:
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Ai Windows pe 64 de biti?

| ScaryBum explică (pentru S3c0ndSh0t):

Da, cat de paliu sa fii sa ai mai mult de 4 gb dar tu sa ai pe 32 biti

| Romb3r a răspuns:

Uita-te in MS Config-boot-advanced options sa vezi daca ai acolo memoria RAM limitata

| ScaryBum explică (pentru Romb3r):

Scrie4196

| Romb3r a răspuns (pentru ScaryBum):

Debifeaza casuta cu "Maxim memory". Asta iti limiteaza RAM-ul