| range01 a întrebat:

Buna ziua! Am luat :
3 spoturi încastrate și trei becuri led 5W, GU5.3

Aceste trei becuri led sunt create special pentru a rezista la o tensiune nominala cuprinsa intre 220 si 240V si o frecventa nominala de 50-60Hz pe o durata de 15000 de ore. ( am luat din specificațiile de pe site)

Meseriașul, mi-a recomandat un transformator de 12V pentru fiecare.

Nu se poate pune un transformator pentru toate? Trebuie neaparat individual?
Și cum se calculează corect tipul de transformator de care am nevoie?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru ce-ti trebuie transformator (de 12V), daca becurile sunt de 220V?
Acele becuri se pot folosi direct la priza (sau la reteaua de curent din casa).

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Ce mare cârpă de meserias ti-a zis asta? Daca ele lucreaza la tensiunea nominala normală, nu ai nevoie de transformator.
Si pentru fiecare.
Doamne, multi prosti pe lumea asta!
Ăla te pune sa cheltuiesti aiurea niste bani.