| DianaHemmings2003 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul dumneavoasta. Pe contul meu personal de Facebook, nu pot posta nimic public. De ce? Nu stiu nici eu. Am cautat prin setari si peste tot, insa imi arata ca pot posta pentru "prieteni", "prietenii prietenilor", "Membrii familiei" etc. Va rog sa imi spuneti ce as putea face! Va multumesc mult!

1 răspuns:
| Ora de net a răspuns:

Buna Diana,

Facebook nu permite persoanelor sub 18 ani sa posteze public.

Atunci cand postezi public, oricine de pe internet poate vedea si acest lucru este riscant. Gandeste-te, spre exemplu, ca odata ce o poza este postata pe Facebook, acel continut scapa de sub controlul tau. Poza ar putea fi preluata de oricine, salvata pe un alt computer, postata pe un alt website sau chiar modificata si, mai apoi, va fi mult mai greu de indepartat. Mai mult decat atat, daca iti dai check-in oricine poate vedea unde esti sau unde iti petreci timpul.

Toate acestea pot duce la situatii de risc asa ca te sfatuim sa pastrezi postarile tale vizibile doar prietenilor.