| ionutzcasyan a întrebat:

am nevoie de ajutor. am un sistem audio 5.1 LG ht 353 si am conectat la mufele de intrare 2 subwoofere ca sa vad daca se aude mai tare si din pacate s-a oprit si nu mai merge nici o boxa de pe dvd. bozele nu sau ars si nici siguranta din sistem afisajul merge ok doar ca nu mai se aude sonorul. ce sa fac.
multumesc

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Vrei să spui la mufele de ieşire. Intrarea este pentru a primi semnal audio, nu se întâmplă nimic dacă ai cuplat boxele la intrare şi nici nu se arde nimic. De asemeni dacă respecţi impedanţa şi la ieşire poţi cupla diferite boxe. Însă, dacă ai cuplat două difuzoare în paralel pe o ieşire, să zicem două de 4 ohmi, rezultă 2 ohmi pe legătura respectivă care este sesizat de integratul final ca un scurt circuit, fapt care duce la supracurent şi distrugerea acestuia.
În mod normal ar trebui să se audă în celelalte boxe pentru că au integrate independente pe fiecare canal sau două câte două, în acest caz este posibil să fi picat ceva pe alimentare.

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Sa nu mai faci tampenii. De unde vrei sa stim ce ai facut tu acolo si cum le-ai legat. Poate ai facut un scurt si s-a ales praful. Da mai multe amanunte. Cum le-ai legat, la ce mufe, etc.