| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Am o întrebare in legătura cu roamingul in alta tara. Mai exact ma interesează pentru net.
De exemplu dacă nu vreau sa activez roamingul de pe abonamentul meu, exista cartele speciale pentru roaming care se pot cumpara pentru perioada respectiva?
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti cumpara o cartela de acolo. Eu luasem Lebara cat am lucrat in Anglia.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista cartele de roaming, fiindca roamingul este doar un serviciu care il poti activa pe contul telefonului tau din Romania, serviciu care-ti permite sa suni in tara atunci cand calatoresti peste hotare, sau sa primesti telefoane din tara.

O alta varianta este sa cumperi o cartela telefonica locala, din tara unde esti sa sa vorbesti local iar daca acea cartela are minute internationale pe ea, sa suni si in tara.

O a 3-a varianta este sa folosesti serviciile gratuite de telefonie de pe What's app si Skype.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru net cel mai simplu îți iei un sim din țara respectivă