| EuuGabyy a întrebat:

.am o intrebare..placa de baza a pc-ului meu este modelul: qdi platinix 1-a, socket 478. puteti sa-mi spuneti. pe ea se potriveste placa video( ati radeon hd4670 ), adica in sensul de compatibila., un HDD de 500 gb (Western Digital sata 2 de 3. 5inch) si doua memorii Ram de 4gb? ..am uitat..placa video de care v-am spus este buna pentru jocuri si vizionat filme?

1 răspuns:
| Danzell a răspuns:

Ca ram iti merg maxim 2GB SDRAM deci poti sa iti iei 2 placute de 1gb fiecare
la HDD, placa suporta doar ATA. deci trebuie sa gasesti un cablu de conversie SATA to ATA.
de asemenea placa video nu este compatibila. are slot PCI 2.0
placa ta are slot AGP
deci va trebui sa cauti placa video cu slot AGP, sau sa iti iei o alta placa de baza mai noua.