| blanck a întrebat:

Buna ziua!

Am o placa de baza Asus P5G41T-M LX Socket 775.In urma cu putin timp am vrut sa fac un upgrade la procesor, cel initial fiind un Intel Pentium IV 3.0GHz.Am gasit pe internet un Intel Core 2 Duo 7500 2. 93GHz,am facut update la bios la zi si am instalat noua mea achizitie,cand am pornit calculatorul ecranul era negru, nimic nu se intampla nici macar sunetul care este specific unitatilor dupa aprinderea lor nu se auzea, initial am crezut ca este de la procesor.Am returnat procesorul vanzatorului.iar in ziua urmatoare am achizitionat un Intel Core 2 Duo E6750 2.66GHZ tot de pe internet am instalat si acest procesor si calculatorul se comporta ca si cu procesorul precedent.Precizez ca calculatorul meu este functionabil cu procesorul pe care il am in posesie(Intel Pentium IV 3. 0GHz).Pe situl de la Asus scrie ca placa mea de baza suporta procesoarele incercate de mine daca fac update la bios la zi, acest lucru l-am facut si totusi placa de baza nu raspunde la aceste procesoare.Placa mea de baza este inca in garantie a fost achizitionata in luna iunie anul trecut.Sunt sigur ca procesorele pe care le-am achizitionat si returnat inapoi sunt functionabile ele fiind testate si pe alte sisteme.
Orice raspuns este bine venit doar sa fie util daca aveti intrebari nu ezitati sa mi le adresati!

Toate cele bune!
Ofer funda raspunsului care imi rezolva problema!

3 răspunsuri:
| JustM3JustABoy a răspuns:

Trebuie sa fii atent la fsb, daca procesorul cumparat de tine are fsb mai mare decat suporta placa de baza sigur ca nu merge. PS : cat te-au costat cele 2 procesoare?

| DuduRadu a răspuns:

Te-ai asigurat ca se potrivea pini de la noul procesor cu slotul de pe placa de baza.

| blanck explică:

DuduRadu nu cred ca ai citit tot daca nu se potrivea nu mai intra+ca pe site la Asus scrie ca suporta ambele modele
JustM3JustAboy 7500-180 lei; 6850-150 lei amandoua au fost returnate